دیوان عالی تایلند حکم جلب و بازداشت یینگلاک شیناواترا، نخست‌وزیر پیشین این کشور را صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده شیناواترا به اتهام سهل‌انگاری مجرمانه در زمان تصدی سمت نخست وزیری امروز (جمعه) تشکیل شد اما متهم که با قرار وثیقه آزاد شده بود، در دادگاه حضور نیافت. در نتیجه، دیوان عالی حکم به مجرمیت متهم داد و ضمن تعیین جلسه بعدی دادگاه برای صدور کیفر، حکم جلب و بازداشت او را صادر کرد.

در جلسه روز جمعه دادگاه، وکلای یینگلاک شیناواترا گفتند که علت غیبت موکل آنان ابتلای به بیماری است اما قضات دادگاه این دلیل را قبول نکردند و دستور دادند که وثیقه ۹۰۰ میلیون دلاری این پرونده نیز ضبط شود.

هنوز مشخص نیست که آیا شیناواترا در تایلند است یا کشور را ترک کرده و به خارج رفته است. گزارش شده است که ژنرال پرایوت چان-تو-چا، رئیس شورای نظامی حاکم بر تایلند دستور افزایش مراقبت‌های مرزی را صادر کرده است.

پرونده اتهامی علیه نخست وزیر سابق تایلند به پرداخت چندین میلیون دلار در قالب یارانه به کشاورزان مربوط می‌شود.

یینگلاک شیناواترا ۵۰ ساله، از ماه اوت ۲۰۱۱ تا ماه مه ۲۰۱۴ نخست‌وزیر تایلند بود. دوره زمامداری شیناواترا با تظاهرات مخالفان همراه بود و به خصوص در چند ماه آخر نخست وزیری او، گسترش این تظاهرات و برگزاری تجمع هواداران دولت عملا خطر توقف برخی خدمات عمومی را به دنبال آورده بود. در ماه دسامبر سال ۲۰۱۳، شیناواترا با انحلال پارلمان، برگزاری انتخابات جدید را اعلام کرد.

در ماه مه سال بعد، دیوان عالی تایلند در بررسی اتهام سهل انگاری مجرمانه در ارتباط با دادن یارانه به کشاورزان، او را فاقد صلاحیت تشخیص داد و حکم برکناری او را صادر کرد. برخی ناظران گفتند که هدف اصلی از صدور این حکم جلوگیری از شرکت در انتخابات بود که احتمال داشت به پیروزی او منجر شود.

هنگام برگزاری جلسه دادگاه در روز جمعه، هواداران شیناواترا در خارج از دادگاه اجتماع کرده و در حمایت از او شعار می‌دادند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج