هیئت‌های نظامی چین و پاکستان به همراه رؤسای ستاد کل نیروهای مسلح این کشور به تاجیکستان سفر می‌کنند، در شرایطی که بعد از اعلام راهبرد جدید آمریکا درباره افغانستان همگرایی پکن و اسلام آباد بیشتر شده است.

به گزارش خبرگزاری موج ، وبسایت خبری "تاجیک‌تا" طی گزارشی عنوان کرد که نظامیان بلند پایه دو کشور پاکستان و چین به دوشنبه، پایتخت تاجیکستان سفر می‌کنند.

بر اساس این گزارش، در 26 اوت هیئت نظامیان پاکستان به ریاست راحیل شریف، رئیس ستاد کل نیروهای نظامی این کشور به تاجیکستان سفر خواهند کرد. دولت جمهوری تاجیکستان در دیدار با هیئت نمایندگی پاکستان مسائل تامین امنیت منطقه، وضعیت افغانستان، همکاری در مبارزه با تروریسم و افراط گرایی را بررسی می‌کنند.

همچنین، در روز 27 اوت نیز نمایندگان ارتش چین به ریاست "فن هوای"، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح چین به دوشنبه سفر کرده و طی آن دیدار و مذاکراتی با همتایان تاجیکستانی خود خواهند داشت. گفته می‌شود که موضوعات مربوط به همکاری‌های نظامی و آماده‌سازی افسران در دانشگاه‌های نظامی چین مورد بررسی قرار می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار تسنیم، استراتژی جدید ایالات متحده آمریکا که اخیراً از سوی رئیس جمهور این کشور در جمع نظامیان اعلام شد، وضعیت جدیدی را در دستگاه راهبردی کشورهای شبه قاره و همسایگان آن به وجود آورده است.

این جمله ترامپ که پاکستان به محل امنی برای تروریست‌ها تبدیل شده، واکنش‌های گسترده‌ای را از سوی مقامات اسلام آباد به همراه داشته که در این زمینه، دولت چین نیز از رویکرد جدید واشنگتن در رابطه با پاکستان انتقاد کرد. ناگفته نماند که دولت هند از این راهبرد جدید ترامپ حمایت کرده است.

با توجه به اختلافات ریشه دار هند و پاکستان، از طرفی دیگر نگاه متفاوت و تقریباً خصمانه چین و هند بر سر مسائلی نظیر اختلافات مرزی، موضع گیری‌های صریحی در این منطقه از جهان شکل گرفته است. چراکه گفته می‌شود هدف ترامپ از افزایش حضور نظامی در افغانستان ضعیف کردن طرح‌های چین مانند پروژه اقتصادی جاده ابریشم و کاهش همگرایی در سازمان‌هایی نظیر همکاری شانگهای می‌باشد.

افزون بر آن، چین برای برون رفت از وضعیت محاصره استراتژیک و البته تاکتیکی توسط ایالات متحده آمریکا موضع صریحی را مشخص کرده و طبق آن معادلات و همگرایی‌های جدیدی را در مناطق شبه قاره و آسیای مرکزی پیگیری می‌کند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج