عفو بین‌الملل هشدار داد غیرنظامیانی در شهر رقه سوریه زیر آتش تروریست‌های گروه داعش و گروه‌های دیگر قرار دارند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری فرانسه، نیروهای دموکراتیک سوریه، ائتلافی از کردها و عرب‌های تحت حمایت هواپیماهای ائتلاف تحت امر آمریکا ماه ژوئن وارد شهر رقه در سوریه شدند و حدود 60 درصد از آن را از تروریست‌های داعش پس گرفتند، اما این درگیری برای غیرنظامیانی که در رقه گیر کرده‌اند به نبردی خونین تبدیل شده و یکی از گروه‌های نظارتی گزارش داده است 167 غیرنظامی در جریان حملات ائتلاف در داخل و اطراف این شهر از 14 اوت کشته شده‌اند.

براساس برآورد سازمان ملل حدود 25 هزار غیرنظامی احتمالا هنوز در این شهر هستند اما ده‌ها هزار تن دیگر گریخته‌اند که با حمله تک تیراندازهای داعش و انفجار مین روبرو هستند.

دوناتلا روورا، مشاور ارشد واکنش بحران در عفو بین‌الملل گفت: با تشدید عملیات آزادسازی رقه از دست داعش هزاران غیرنظامی در آتش مرگبار آنجا گیر افتاده‌اند و از سوی تمام طرف‌ها زیر آتش قرار دارند.

او افزود: با توجه به اینکه داعش از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند، نیروهای دموکراتیک سوریه و نیروهای آمریکایی باید تلاش‌های خودشان را برای حفاظت از غیرنظامیان افزایش دهند و خصوصا اجازه ندهند حملات کورکورانه رخ دهد و مسیرهای خروج امن ایجاد کنند.

ائتلاف تحت امر آمریکا تأکید دارد که تمام تدابیر احتمالی برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان را در پیش گرفته است.

جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا گفته است:‌ ما طرف خوب هستیم و مردم بی‌گناه حاضر در میادین نبرد تفاوت ما را می‌دانند.

با این وجود این ائتلاف اذعان کرده است که حملاتش در رقه از ماه گذشته به شدت افزایش یافته است.

در همین حال استیون تاونسند، فرمانده نیروهای ائتلافی گفت:‌ منطقی است که تصور کنیم تلفات غیرنظامیان اندکی افزایش یابد اما من درخواست دارم که طرف‌های مدعی اطلاعات موثقی ارائه کنند.

ائتلاف مذکور اوایل همین ماه به کشته شدن 624 غیرنظامی از سال 2014 در حملات سوریه و عراق اذعان کرد، اما گروه‌های حقوق بشری تأکید دارند که آمار واقعی بسیار بالاتر است و عفو بین‌الملل از متدهای تحقیقاتی این ائتلاف که شامل بازرسی از محل و یا مصاحبه با شاهدان نمی‌شود، انتقاد می‌کنند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج