صدر اعظم آلمان با انتقاد از دستگیری یک نویسنده آلمانی –ترک در اسپانیا با پیگیری‌های دولت ترکیه، رئیس جمهور این کشور را متهم به سوء استفاده از اینترپل در جریان این دستگیری کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، یک نویسنده آلمانی - ترک روز شنبه با تشویق و پیگیری های ترکیه در اسپانیا دستگیر شد. علت این دستگیری یک پرونده جنایی علیه وی در ترکیه اعلام شده است.

وکیل دوگان آخانی که نویسنده‌ای متولد ترکیه و تبعه آلمانی است در این باره اظهار داشته است که پلیس اسپانیا آخانی را در در گرانادای اسپانیا در حالی که وی در تعطیلات به سر می برد دستگیر کرده است. یک حکم دستگیری فوری از طرف ترکیه به اداره پلیس اینترپل برای دستگیری این تبعه آلمانی ارائه شده بود.

آخانی بعد از پی گیری های دولت آلمان و درخواست ها برای آزادی وی موقتا از زندان آزاد شده و البته حق خروج از اسپانیا را ندارد. سیستم قضائی اسپانیا باید حالا درباره تحویل وی به ترکیه تصمیم گیری کند. دولت آلمان می خواهد از تحویل وی به ترکیه جلوگیری به عمل آورد.

اخانی از زمان پناهندگی در سال 1991 در آلمان زندگی کرده و یک تبعه آلمانی است. هنوز اتهام ترکیه علیه این نویسنده آلمانی مشخص نیست.

این نویسنده آلمانی در مصاحبه ای با تسنیم رویکرد انتقادی خود در قبال اردوغان را علت دستگیری اش ارزیابی کرده و تاکید کرده که بسیار در این باره غافلگیر شده است.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در گفتگویی انتقاد شدیدی به برخورد ترکیه با این نویسنده آلمانی وارد کرده و در این باره ابراز خشم و ناراحتی کرده است.

مرکل و ترامپ

وی که در گفتگو با آر تی ال آلمان صحبت می کرد تصریح کرد که موسسات بین المللی مانند اداره پلیس اینترپل نباید برای چنین اقداماتی مورد سوء استفاده قرار گیرند.

صدر اعظم آلمان در این باره که پلیس اسپانیا دوباره این نویسنده آلمانی را آزاد کرده ابراز خرسندی کرده گفت: وی درباره این موضوع با دولت اسپانیا در ارتباط است. پیش از این نیز صدر اعظم آلمان درباره دخالت های اردوغان در روند انتخابات  کشورش ابراز ناراحتی کرده و از وی خواسته بود در این مسئله دخالت نکند.

اردوغان چند روز پیش در سخنانی از اتباع ترک مقیم آلمان خواسته بود به احزاب سوسیال مسیحی ، دموکرات مسیحی و سبزها  رای ندهند. وی این احزاب را دشمن ترکیه نامیده بود.

اردوغان

مرکل تاکید کرد که من همه را دعوت می کنم اینجا در یک کشور آزاد رای خود را ارائه دهند و ما از این بابت به خود می بالیم.

صدر اعظم آلمان همچنین از سیاست پناهندگان خود از سال 2015 دفاع کرده و تصمیمات آن سال خود برای پذیرفتن شمار زیادی از پناهندگان در آلمان را درست ارزیابی کرد. وی در عین حال گفت که اما ما اقدامات زیادی انجام داده ایم که این  شرایط دوباره تکرار نشود.

"مارتین شولتز"، نامزد صدر اعظمی آلمان از حزب سوسیال دموکرات هم یک موضع گیری سخت تر و لحن شدیدتر در برابر اردوغان را از مرکل درخواست کرده و گفت: این خوب است که وزیر امور خارجه آلمان موضع آشکاری در برابر اردوغان اتخاذ می کند، من ایراد اظهارات مشابهی از طرف مرکل را هم آرزو دارم.

وزیر امور خارجه آلمان چند روز پیش شخصا در مسئله دستگیری نویسنده آلمانی در اسپانیا دخالت کرده و آزادی هر چه سریع تر وی را درخواست کرد.

"توماس اوپرمن"، رئیس فراکسیون حزب سوسیال دموکرات آلمان هم انتقاد شدیدی به اردوغان وارد کرده و تاکید کرد که وی دموکراسی و حاکمیت قانون در کشور خود را نابود می کند. اگر کسی با رویکردهای سیاسی اردوغان در آلمان کار کند جایش در راس دولت نبوده بلکه در زندان است.

"هوست زیهوفر"، رئیس حزب سوسیال مسیحی آلمان هم این اقدام دولت ترکیه در دستگیری نویسنده آلمانی را محکوم کرده و گفت: ما نه می توانیم این مسئله را تحمل کنیم و نه در قبال آن سکوت کنیم. وی این اقدام اردوغان را ناامید کننده دانست.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج