رئیس بنیاد احمدشاه مسعود با اشاره به مواضع اخیر گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان گفت: حکمتیار حتی پس از پیوستن به روند صلح رفتار خود را تغییر نداده است و به اختلافات مذهبی و قومی در این کشور دامن می‌زند.

به گزارش خبرگزاری موج، احمد ولی مسعود برادر احمدشاه مسعود در واکنش به اظهارات اخیر رهبر حزب اسلامی اعلام کرد که جوانان افغان حالا باید بدانند چه کسی منشا اختلاف و درگیری‌های کابل بوده است.

روز گذشته گلبدین حکمتیار در دیدار با بزرگان اقوام ولایت بدخشان گفته بود که احمدشاه مسعود با سازمان اطلاعات ارتش پاکستان ارتباط داشت.

برادر احمدشاه مسعود در واکنش به این موضوع گفت: حکمتیار پس از پیوستن به روند صلح با دولت همواره اظهارات حساسیت برانگیزی را در مورد اقوام و شخصیت‌های سیاسی بیان کرده است.

وی در ادامه تصریح کرد: از نخستین روزهای سناریوی پیوستن حکمتیار به دولت تحت عنوان روند صلح همه امیدوار به تغییر وی داشتند اما حکمتیار برای اجرای پروژه‌ای به کابل آورده شده بود.

به گفته احمد ولی مسعود، رهبر حزب اسلامی برای ارجای پروژه‌ سازمان‌های اطلاعاتی و راه‌اندازی اختلافات قومی و تعصبات مذهبی در کابل مستقر شده است و اظهارات اخیرش نیز همه چیز را مشخص کرد.

رئیس بنیاد احمدشاه مسعود اظهار داشت: وقتی حکمتیار با جملات رقیق، توهین‌آمیز، مملو از خصومت، حسادت و عقده‌ای علیه اقوام کشور بیان می‌کند ماهیت پروژه‌ای که در حال اجرا دارد را روشن می‌کند.

وی از جوانان این کشور خواست تا با حفظ اتحاد مانع اختلافات قومی و مذهبی در افغانستان شوند.

احمدولی مسعود در ادامه تصریح کرد: آنهایی که در چند دهه اخیر نتوانستند افغانستان را از طریق جنگ و انتحار سقوط دهند حالا تلاش می‌کنند تا با سیاست‌های قومی، تعصب زبانی و تحجر این کشور را به تباهی بکشانند.

مرز افغانستان و پاکستان

نماینده سابق رئیس‌جمهور افغانستان در امور حکومتداری پیش از این نیز گفته بود که شاه امان‌الله و برخی دیگر از چهره‌های سیاسی و ملی همچون «احمد شاه مسعود» قهرمان ملی، نماد و الگوهای اجتماعی- سیاسی در کشور هستند، اما برخی تلاش می‌کنند تا با ایجاد تنش و سوءتفاهم، این چهر‌ه‌ها را قومی‌سازی کرده و به تفرقه دامن بزنند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج