دفتر نخست‌وزیری عراق، ادعای مسئول یکی از احزاب کردستان مبنی بر امتیازدهی در قبال به تأخیر افتادن همه‌پرسی استقلال کردستان را تکذیب کرد.

به گزارش خبرگزاری موج،  دفتر حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق، سخنان «ملا بختیار» مسئول دفتر سیاسی حزب اتحادیه میهنی کردستان درباره امکان به تاخیر افتادن همه‌پرسی استقلال در قبال دریافت امتیازات از بغداد را تکذیب کرد.

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق

مسعود بارزانی رئیس منطقه کردستان عراق روز بیست و پنجم سپتامبر را موعد برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان از عراق اعلام کرده؛ امری که با مخالفت بغداد و همسایگان بغداد و حتی آمریکا روبه‌رو شده است.

در بیانیه دفتر نخست‌وزیری عراق که نسخه‌ای از آن در روزنامه «القدس العربی» چاپ شد، آمده است: خبرنگار رویترز به نقل از مسئول دفتر سیاسی اتحادیه میهنی کردستان مطالبی را منتشر کرد که دروغ و غیر واقعی است و به هیچ وجه در مذاکرات با هیأت کردی اعزامی به بغداد، طرح نشده است. ضمن اینکه شخص ملا بختیار نیز از اعضای این هیأت نبود و در طول مذاکرات حضور نداشت.

هفته گذشته یک هیأت از کردستان عراق برای مذاکره با بغداد به پایتخت عراق سفر کرد تا درباره همه‌پرسی و حل مشکلات فیمابین رایزنی کند.

در ادامه این بیانیه آمده است: درگزارش منتشر شده در رویترز به طور مطلق، نظر طرف دوم (بغداد) یا نظر هیأت منطقه کردستان ذکر نشده است و تنها به اظهارات فردی که عضو هیأت اعزامی منطقه کردستان نبود، بسنده و اطلاعاتی نادرست ارائه شده است.

بر اساس گزارش رویترز، بختیار ادعا کرده بود که کُردها احتمالا در قبال امتیازدهی‌های مادی و سیاسی بغداد، مسئله به تاخیر انداختن همه‌پرسی استقلال را که قرار است در 25 سپتامبر آینده برگزار شود، بررسی خواهند کرد.

وی در ادامه با اشاره مذاکرات هیأت کردی در بغداد گفت: بغداد در قبال به تاخیر افتادن همه‌پرسی، آماده دادن هرگونه امتیازی به منطقه کردستان است. بغداد باید به کردها کمک کند تا بحرانی مالی را پشت سر بگذارد و وام‌های آن را تسویه کند.

تاکنون همه سران بغداد از نخست‌وزیر گرفته تا رئیس پارلمان و معاون رئیس جمهور عراق، با برگزاری همه‌پرسی مخالفت کرده‌اند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج