روزنامه دولتی گلوبال تایمز چین امروز (دوشنبه) نوشت، سانسور صدها مقاله علمی از یک مجله برجسته اثر کمی دارد، زیرا جامعه خوانندگان آن کوچک هستند، اما اگر نهادهای غربی آنچه را که در چین انجام می‌شود دوست ندارند، می‌توانند چین را ترک کنند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری رویترز، این سرمقاله پس از آن منتشر شد که نشریه دانشگاهی کمبریج با فشار دولت چین دسترسی به لیستی شامل حدود 300 مقاله و بررسی کتاب را در سایت خود از چین محدود کرد. اکثر این مقاله‌ها به موضوعاتی مثل قتل‌عام میدان تیان‌آنمن در ۱۹۸۹، تبت، سین‌کیانگ، هنگ‌کنگ، تایوان و انقلاب فرهنگی مرتبط بودند.

منتقدان معتقدند که اقدام نشریه کمبریج نقض آزادی و استقلال آکادمیک است و موجب بدنامی آن می‌شود.

پرچم چین و آمریکا

گلوبال تایمز نشریه‌ای ناسیونالیستی تحت نظر روزنامه پیپلز دیلی حزب کمونیست چین است. در سرمقاله آن آمده است: نهادهای غربی آزادی انتخاب دارند. اگر آنها روش چین را دوست ندارند، می‌توانند با ما همکاری نداشته باشند. اگر آنها گمان می‌کنند که بازار اینترنت چین آنقدر اهمیت دارد که نمی‌توانند از آن چشم‌پوشی کنند، پس باید به قوانین چین احترام بگذارند و روش چینی‌ها را دنبال کنند.

شی جین پینگ، رئیس‌جمهور چین از زمان روی کار آمدن در سال 2012 قوانین سانسور سختگیرانه‌ای اعلام کرده است و تلاش دارد تا سلطه حزب کمونیست را تقویت کند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج