سخنگوی وزارت خارجه روسیه با اشاره به روند مثبت اوضاع در سوریه، از تلاش مسکو، تهران و آنکارا برای ایجاد منطقه کاهش تنش در استان ادلب خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری «تاس»، "ماریا زاخاروا" سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه بر بوجود آمدن تمایلات مثبت در جهت حل و فصل اوضاع سیاسی و نظامی در سوریه، بویژه در رابطه با تقویت رژیم آتش بس تاکید کرد.

زاخاروا در عین حال اعلام کرد که کارشناسان نظامی روسیه، ایران و ترکیه در چارچوب مذاکرات آستانه، در حال کار به روی طرح ایجاد یک منطقه کاهش تنش جدید در استان ادلب سوریه هستند.

این دیپلمات روس یادآور شد که در حال حاضر تمایلات مثبتی در اوضاع سیاسی و نظامی در سوریه بوجود آمده که از جمله مهمترین آنها تقویت رژیم آتش بس و کاهش قابل توجه درگیریهای نظامی و آغاز عملیات ایجاد مناطق کاهش تنش جدید در جنوب غربی این کشور، در منطقه شرق گوتا در حومه دمشق و در شمال استان حمص است.   

زاخاروا توضیح داد: «در یاداشت تفاهم امضاء شده در تاریخ 4 ماه مه و در توافقات حاصله در عمان و قاهره، گامهای مشخصی، از جمله استقرار نیروهای پلیس نظامی روسیه در خطوط مرزی مناطق کاهش تنش در سوریه، در نظر گرفته شده است که این امکان را بوجود آورده تا اوضاع انسانی در این مناطق بهبود اساسی پیدا کند و همین مسئله "پل اعتمادی" در جامعه سوریه بوجود آورده و این مسئله پیشرفت بسیار مثبتی است.»

لازم به یادآوری است که هیئتهای نمایندگی روسیه، ایران و ترکیه در جریان مذاکرات خود در آستانه در اوایل ماه مه سال جاری در مورد ایجاد 4 منطقه کاهش تنش در سوریه به توافق رسیدند که سه منطقه تاکنون شکل گرفته و رژیم آتش بس در آنها به اجرا درآمده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج