رییس‌جمهوری آمریکا مدعی شد که رفتارهای ایران با روح برجام سازگاری ندارد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری رسمی کویت (کونا)، دونالد ترامپ رییس‌جمهور آمریکا در گفت‌وگو با روزنامه‌نگاران مدعی شد که ایران به روح توافق هسته‌ای پایبند نیست و این توافق یک معامله ترسناک است.

وی در ادامه مدعی شد: باراک اوباما، رییس‌جمهور پیشین آمریکا به ایرانیان 150 میلیارد دلار داد که از این مبلغ 1.8 میلیارد دلار نقدی بود و این امر باور نکردنی است اما، این تصمیم او بود.

ترامپ هم‌چنین گفته است: توافق هسته‌ای یک توافق وحشتناک بود و ایرانیان به آن پایبند نیستند و ما اقدامات سخت و شدیدی اتخاذ خواهیم کرد، اگر ایران به این توافق پایبند نشود.

رییس‌جمهور آمریکا در رابطه با سلاح هسته‌ای گفت: ما خواستار رهایی جهان از سلاح هسته‌ای هستیم و دوست داریم که روسیه، ایالات متحده، چین، پاکستان و بسیاری از کشورها که سلاح هسته‌ای دارند از این سلاح رهایی یابند و اگر این اتفاق بیفتد ما قوی‌ترین کشور هسته‌ای بر روی زمین خواهیم بود.

وی در رابطه با تجهیزات ضدموشکی گفت: ما میلیاردها دلار به این موضوع اختصاص دادیم و آن به دلیل تهدیدات کره شمالی و دیگر مسائلی که مربوط به سامانه موشکی است، هستند.

ترامپ در رابطه با آمادگی نیروهای آمریکایی در افغانستان گفت: ما به زودی تصمیمات بزرگی در این رابطه خواهیم گرفت.

ترامپ در حالی ایران را به پایبند نبودن به روح و متن برجام متهم می‌کند که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تا کنون در شش گزارشی که در رابطه با اجرای برجام ارایه کرده است پایبندی ایران به تعهداتش را مورد تاکید قرار داده است و کشورهای عضو گروه 1+5 نیز اجرای برجام از سوی ایران را نیز مورد تایید قرار داده‌اند. بالعکس این آمریکاست که از زمان اجرای برجام و حتی قبل از آن به صراحت روح و حتی متن برجام را مستقیم و غیرمستقیم نقض کرده است.

آمریکا در آخرین اقدام در نقض برجام، قانون تحریمی جدیدی را علیه ایران در رابطه با فعالیت‌های نظامی متعارف ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی وضع کرد که به واسطه این تحریم‌ها بخش‌های زیادی از اقتصاد ایران و مراکز و موسسات دولتی و بانکی تحت‌الشعاع قرار خواهند گرفت. علاوه بر این دولت آمریکا تلاش کرده تا کنون از ورود بانک‌های بزرگ به تعاملات اقتصادی و تجاری با ایران جلوگیری شود.

ایران در رابطه با اقدامات آمریکا در نقض روح و متن برجام چندین بار شکایت خود را در کمیسیون مشترک برجام مطرح و ثبت کرده است.

ترامپ در حالی ایران را به نقض برجام متهم می‌کند که بسیاری از کارشناسان و مقامات فعلی و پیشین آمریکا نسبت به اقدامات دولت وی در نقض برجام و اقدمات تخریبی نسبت به این توافق بین‌المللی هشدار می‌دهند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج