مقامات دیپلماتیک و پارلمانی روسیه تاکید کردند، مسکو قصد ندارد وارد مسابقه تسلیحاتی جدید با آمریکا شود، ولی اقدامات لازم برای تامین امنیت دفاعی روسیه انجام شده است.

به گزارش خبرگزاری موج، روزنامه ایزوستیا، چاپ مسکو، امروز نوشت: روسیه در حال آماده سازی خود برای زمانی است که آمریکا احتمالا بزودی از پیمان سال 1987 در مورد نابودسازی موشک‌های دارای برد متوسط و کوتاه خارج شود. ضمن اینکه روسیه «پاسخ‌های تدافعی متقارنی» برای این سناریو آماده کرده است که مانع از آن شود که این کشور خود را در معرض خطر یک مسابقه تسلیحاتی جدید ببیند. اینها مسائلی است که دو مقام دیپلماتیک روسیه در گفتگو با این روزنامه، فاش کرده‌اند.

همانطور که در کمیته امور دفاعی شورای فدراسیون (سنای) روسیه مورد تاکید قرار گرفته که مسکو «چنین رفتاری از جانب آمریکا» را بعید نمی داند، ولی همچنان امیدوار است که واشنگتن باز هم از «برداشتن چنین اقدام کوته بینانه‌ای» خودداری کند.

رسانه های گروهی آمریکایی فعالانه موضوع امکان خارج شدن آمریکا از پیمان نابودسازی موشک‌های برد متوسط و کوتاه را بررسی می کنند، برای اینکه به عقیده آنها، روسیه اصول این توافقنامه دوجانبه را رعایت نمی کند.

نشریه «پولیتیکو» تاکنون چندین مرتبه خبر داده اشت که گروهی از سناتورها و نمایندگان کنگره آمریکا در تلاشند تا پنتاگون و کاخ سفید را متقاعد سازنند تا در این زمینه لازم است «روسیه را تنبیه کرده» و از این پیمان خارج شده و به تولید موشک‌های دارای برد متوسط که بر اساس این توافق ممنوع است، دوباره روی آورد.

البته این در حالی است که ادعاها در خصوص عدم پایبندی به مفاد پیمان نابودی موشک‌های برد متوسط و کوتاه دوجانبه است و مسکو نیز به موارد نقض این توافق از سوی آمریکا اشاره کرده است. ولی در واشنگتن سیاستمداران بر خروج از این پیمان اصرار دارند، در حالیکه در روسیه چنین اقدامی را اشتباه محض می دانند.

مسکو نگران خروج آمریکا از پیمان موشکی نیست

یک مقام آگاه در محافل دیپلماتیک روسیه در گفتگو با «ایزوستیا» یادآور شده است: «همه شواهد گویای آن است که آمریکا درصدد خارج شدن از پیمان موشکی است، برای اینکه آنها بسیار واضح خط مشی افزایش تیرگی روابط با مسکو را در پیش گرفته اند. البته نباید از این مسئله هراسی داشت و دست به اقدامات شتابزده زد، برای اینکه نباید اجازه داد تا روسیه به یک مسابقه تسلیحاتی جدید کشیده شود، تنها باید اطمینان حاصل شود که توان تدافعی کشور در بالاترین سطح حفظ خواهد شد، همین.»

یک دیپلمات دیگر روسی به این روزنامه گفته است: «این موضوع یک مشاجره نمایشی واضح با روسیه است و احتمال زیادی وجود دارد که این تهدید بالاخره تحقق یافته و آمریکا از پیمان نابودسازی موشکهای برد متوسط و کوتاه خارج شود. البته مسلما در صورت چنین سناریویی، مسکو «پاسخ متقارنی» به واشنگتن خواهد داد. ضمن اینکه روسیه دارای توان دفاعی کاملا قابل اطمینانی است تا این اقدام از آنسوی اقیانوس، باعث تحریک پذیری نشود و با آن با احتیاط و معقولانه برخورد کرد.»

آمریکا «حلقه مار بوآ» بدور روسیه را تنگتر می‌کند

"فرانس کلینتسوویچ" نائب رئیس کمیته امور دفاعی شورای فدراسیون (سنای) روسیه معتقد است که فعالیت‌های نمایشی آمریکایی ها پیرامون پیمان نابودسازی موشکهای دارای برد متوسط و کوتاه، مربوط به نظریه کلی برخورد شدیدالحن سیاسی، اقتصادی و نظامی دولت جدید آمریکا علیه کشورهایی است که به گفته این سناتور، «حاضر نشده‌اند استقلال خود را به معامله بگذارند».

به گفته وی، آمریکایی ها مدتهاست در حال نقض مفاد پیمان فوق بوده و دقیقا موشکهای دارای برد متوسط تولید کرده و آنها را بعنوان موشکهای مورد استفاده در سامانه های دفاع ضدموشکی در پایگاههای نظامی دریایی خود و همچنین در خاک کشورهای اروپایی مستقر کرده اند که در صورت ضرورت به سرعت می توانند از حالت دفاعی به وضعیت تهاجمی تبدیل شوند.

کلینتسوویچ توضیح داد: «مسئله این است که آمریکا دیگر به این پیمان نیاز ندارد. شکل گیری استقرار نیروهای نظامی آنها در منطقه بصورت «حلقه مار بوآ» است و آنها تلاش می کنند مانع از تقویت مواضع روسیه شده و شرایطی بوجود آوردند تا این کشور به وابسته اقتصادی آمریکا تبدیل شود. ولی آنها موفق نخواهند مسکو را به این سمت سوق دهند. ما به درگیر شدن در مسابقه تسلیحاتی دیگری علاقه‌ای نداریم. ما در این زمینه پا جای پای اتحاد جماهیر شوروی نخواهیم گذاشت. البته کیفیت تامین امنیت روسیه حرفی کاملا جداگانه است. ما دارای طرحهای دولتی بسیار دقیق و دکترین نظامی و امنیتی برای مدرن سازی تجهیزات تدافعی نیروهای نظامی خود هستیم. همین اواخر شورای فدراسیون مدرنیزه سازی ناوگان نظامی-دریایی روسیه تا سال 2030 را به تصویب رسانده و امیدواریم این طرح بطور دقیق اجرا شود و نگرانی از این بابت وجود نخواهد داشت.»

کنگره قصد دارد ابتکارعمل را از کاخ سفید بگیرد

"ریچارد وایتس" مدیر مرکز تجزیه و تحلیل سیاسی-نظامی «هادسون» به روزنامه «ایزوستیا» گفته است، نمایندگان کنگره آمریکا معتقدند که نقض پیمان نابودی موشک‌های برد متوسط و کوتاه از سوی روسیه در زمان دولت "باراک اوباما" نیز دیده شده بود، ولی واشنگتن اقدام مناسبی در این باره انجام نداد. ولی رئیس جمهوری "دونالد ترامپ" وعده داده است تا به این مشکل توجه خاص داشته باشد.

این کارشناس آمریکایی تاکید کرده است: «عجیب است که کنگره به درخواست خود برای پاسخ مشروح اینکه دولت ترامپ بررسی این مسئله را به کجا رسانده، ادامه می دهد. دفتر ریاست جمهوری اکنون در حال ارزیابی وضعیت پیمان پیمان نابودسازی موشکهای برد متوسط و کوتاه در چارچوب «الگوی سیاست هسته‌ای» است که چندین ماه طول خواهد کشید. در نهایت مجموعه ای از اقدامات با توجه به سیاست خارجی روسیه و اینکه توان بالقوه موشکی چین چگونه کاهش یابد و بطور کلی وضعیت گسترش موشکهای بالستیک در جهان، در نظر گرفته خواهد شد. اقدامات سناتورها و نمایندگان کنگره، از جمله در تصویب تحریم‌های اخیر، در آن جهت است تا وضعیت به گونه‌ای شود تا قبل از هر نوع اقدامی از سوی دولت دونالد ترامپ، آنها در خصوص هر دو مسئله تصمیم گیری کنند.»

در هر صورت حدس و گمان‌ها در مورد خروج آمریکا از پیمان نابودسازی موشک‌های برد متوسط و کوتاه هر روز بیشتر می شود. مقامات رسمی مسکو فعلا به این مسئله واکنش جدی نشان نداده اند، ولی در روسیه سناریوهای مختلف در این زمینه در حال بررسی است و اگر واشنگتن واقعا دست به چنین اقدامی بزند، مسکو بدون اینکه تحت تاثیر این اقدام تحریک آمیز قرار بگیرد، به آن پاسخ‌های لازم را خواهد داد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج