رجب طیب اردوغان از عالی‌ترین نهاد دینی کشورش موسوم به "دیانت" که برای مقابله با سازمان "تروریستی" فتح‌الله‌ گولن (فتو) دیر اقدام کرد، انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری موج به نوشته روزنامه حریت، رجب طیب اردوغان،‌ رئیس‌ جمهور ترکیه گفت اداره امور مذهبی بارها در این مورد مطلع شد اما تلاش‌های آنها خصوصا در شرق و جنوب‌شرقی به تاخیر افتاد.

اردوغان گفت: پرورش‌ نسل‌هایی که دانش در مغزشان و ایمان در قلبشان داشته‌اند، همواره برای برخی رویای ترسناکی بوده است. کسانی بوده‌اند که نمی‌توانستند مدارس دینی حرفه‌ای را بپذیرند. آنها نگران بودند که شاید یک نسل دیگری ظهور کند. تنها به همین دلیل این سیستم آموزشی زیر و رو شد. فتو از این ضعف استفاده کرد و برای کشور ما به یک دردسر تبدیل شد. می‌خواهم بگویم که دیانت در این مساله نقص و کاستی‌های جدی دارد. این نهاد خیلی دیر اقدام کرد.

او همچنین افزود: ما بارها این هشدارها را به آنها دادیم و برایشان پیام فرستادیم. اقدامات "دیانت" در مناطق شرقی و جنوب‌شرقی هم دیرهنگام بود. ‌

رئیس‌جمهوری ترکیه همچنین درباره دادگاهی شدن مظنونان کودتای سال گذشته که آنکارا تاکید دارد از سوی فتح الله گولن، روحانی ترک‌تبار ساکن آمریکا طراحی شده بود، گفت: این متهمان در دادگاه‌ها دروغ می‌گویند.

اردوغان گفت: آنها در روند دادگاه دروغ می‌گویند. آنها می‌گویند "ما نبودیم" در حالی که تصاویر موجود است و این کار را می‌کنند چون دروغ از نظر آنها مجاز است. آنها همچنین ریاکار هستند و دروغ‌های زیادی گفتند. آنها اینگونه امت را تکه پاره می‌کنند. با این وجود، دروغ هرگز پاینده نخواهد شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج