وزیر خارجه آمریکا در تماس‌های تلفنی جداگانه با حیدرالعبادی و مسعود بارزانی بر عدم حمایت کشورش از همه‌پرسی استقلال کردستان عراق تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از رویترز، رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگوی تلفنی با حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق با وی درباره  مسائل مختلفی از جمله همه‌پرسی تعیین سرنوشت اقلیم کردستان عراق گفت‌وگو کرد.

دفتر اطلاع‌رسانی العبادی در بیانیه‌ای اعلام کرد: تیلرسون در این تماس تلفنی بر لزوم تمرکز تلاش‌ها برای همکاری با دولت مرکزی عراق جهت رویارویی با چالش‌های موجود و بازسازی مناطق آزاد شده تاکید کرد.

العبادی نیز بر اهمیت استفاده از تجربه موفق همکاری میان ارتش و نیروهای پیشمرگ کرد در آزادسازی موصل و لزوم متحد کردن مواضع و تلاش‌های بین المللی برای کمک به دولت عراق تاکید کرد.

دفتر العبادی گفت که همچنین دو طرف درباره‌ نتایج سفر اخیر العبادی به عربستان سعودی، کویت و ایران گفت‌وگو کردند و العبادی دیدگاه عراق درباره‌ درگیری‌های منطقه را تشریح کرده است.

بنا بر این گزارش، تیلرسون در گفت‌وگو با العبادی "با تاکید بر اهمیت نقش عراق در ثبات منطقه، بار دیگر عدم حمایت کشورش از همه‌پرسی اقلیم کردستان را اعلام کرده است."

وزیر خارجه آمریکا در تماس دیگری با مسعود بارزانی، رییس اقلیم کردستان عراق تاکید کرد که کشورش از "عراقی متحد و دموکراتیک" حمایت می‌کند.

وی در این تماس تلفنی آخرین تحولات سیاسی و امنیتی عراق را بررسی و از "شجاعت پیشمرگ‌ها در شکست داعش در موصل" تقدیر کرد.

اوایل ماه ژوئن گذشته، مقام‌های ارشد دولتی و احزاب سیاسی منطقه خودمختار کردستان عراق با برگزاری یک همه‌پرسی استقلال در روز ۲۵ سپتامبر موافقت کردند که این همه‌پرسی با مخالفت پیش‌بینی شده بغداد و کشورهای همسایه عراق روبرو شده بود.

نخست وزیر عراق همزمان با مشخص شدن تاریخ برگزاری همه‌پرسی آن را "نه به نفع منطقه کردستان و نه به نفع عراق ارزیابی کرده بود".

این همه‌پرسی علاوه بر سه استان تشکیل دهنده اقلیم کردستان عراق در "نواحی خارج از مدیریت منطقه" نیز برگزار خواهد شد. مقام‌های کرد گفته‌اند رای آوردن احتمالی گزینه استقلال ضرورتا به معنای اعلام استقلال نیست.

آمریکا هم مخالفتش را همان دو ماه پیش به همراه ترکیه و ایران اعلام کرده بود اما به نظر می‌رسد با نزدیک شدن به زمان برگزاری این همه‌پرسی، تیلرسون تلاش جدیدی را برای منصرف کردن رهبران کردستان آغاز کرده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج