گزارش جدید سربازرس ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان با تاکید بر افزایش درگیری‌ها و کشت مواد مخدر اعلام کرد که این اداره توانایی حسابرسی از صدها میلیارد دلار هزینه شده برای حمایت از دولت افغانستان را ندارد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از «الجزیره»، گزارش سه ماهه جدید «جان سپکو» سربازرس ویژه آمریکا در بازسازی افغانستان موسوم به «سیگار» نشان می‌دهد که آمریکا قادر نیست تا صدها میلیارد دلاری را که برای حمایت از حکومت افغانستان هزینه کرده، حسابرسی کند.

این در حالی است که ارزش تولید تریاک نیز افزایش 2 برابری داشته است.

بر اساس این گزارش، آمریکا بیش از 715 میلیارد دلار در 15 سال اخیر برای حمایت از حکومت افغانستان، تقویت ارتش و ایجاد زیرساخت‌های این کشور هزینه کرده؛ اما با توجه به فساد گسترده در افغانستان و نبود نظارت بر روند کمک‌ها، نتایج رضایت‌بخشی نداشته است.

به گزارش سیگار، با وجود صرف هزینه‌های زیاد هنوز 40 درصد از مناطق این کشور تحت کنترل طالبان و یا دیگر گروه‌های شبه‌نظامی قرار دارد و تنها 60 درصد از مناطق افغانستان در اختیار حکومت مرکزی است.

از سوی دیگر، شمار درگیری‌ها بین شبه‌نظامیان و نیروهای حکومتی نیز در سه ماه اخیر افزایش یافته است.

در این گزارش آمده است که از اول ماه مارس تا 31 ماه می سال 2017، سازمان ملل 252 حادثه امنیتی را ثبت کرده است که افزایش 21 درصدی را نسبت به سه ماهه اخیر نشان می‌دهد.

همچنین از اول ژانویه 2017 تا 8 ماه می سالجاری دو هزار و 531 نظامی افغان در درگیر‌ی‌ها کشته شده‌اند و 4 هزار و 238 نظامی نیز زخمی شدند.

در ادامه گزارش سیگار نیز آمده است که ارزش تریاک و دیگر فرآورده‌های تولیدی آن در افغانستان به 3.02 میلیارد دلار در سال 2016 رسیده که این مقدار در سال گذشته 1.56 میلیارد دلار بود.

استراتژی جدید آمریکا در افغانستان

آمریکا قرار است تا استراتژی جدید خود را در قبال افغانستان، پاکستان و هند در روزهای آینده اعلام کند. بر اساس برخی گزارش‌ها این استراتژی جدید قرار است شامل اعزام چند هزار نیروی بیشتر برای آموزش و مشاوره به نیروهای افغان باشد.

یکی از مقامات وزارت دفاع آمریکا که خواست نامش فاش نشود به الجزیره گفت: دولت ترامپ هنوز تصمیم نگرفته که شمار نظامیان خود در افغانستان را افزایش و یا حتی کاهش دهد.

این مقام پنتاگون همچنین اظهار کرد: استراتژی جدید رویکردی متفاوت نیز نسبت به پاکستان اتخاذ خواهد کرد.

وی افزود: ممکن است پاکستان شاهد رویکرد سخت‌تر دولت ترامپ برای پایان دادن به اقدامات پاکستان مبنی بر پناه دادن به تروریست‌ها در خاک خود باشد.

از سوی دیگر نیز «وال استریت ژورنال» روز یکشنبه گزارش داد که کاخ سفید ممکن است حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان را کاهش دهد.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج