احزاب و سیاسیون یمنی با انتقاد از مماشات حزب رئیس جمهور پیشین یمن با درخواست آمریکا برای تحویل بندر حدیده به طرف سوم، این کار را خیانت توصیف کردند.

به گزارش خبرگزاری موج، پس از آنکه تلاش عربستان و آمریکا برای اشغال تنها مسیر دسترسی نیروهای یمنی به دریایی سرخ در بندر حدیده در غرب یمن شکست خورد، اکنون زمزمه‌هایی از زبان نماینده سازمان ملل برای تسلیم این بندر به طرف ثالث به گوش می‌خورد.

وبگاه خبری «وکالة مرصد الاخبار» (خبرگزاری دیدبان اخبار) یمن گزارش کرد، فراکسیون احزاب مخالف تجاوز آمریکا-عربستان در پارلمان یمن، از سخنان سفیر آمریکا در یمن در خصوص تسلیم بندر حدیده به طرف ثالث بشدت انتقاد کردند.

این احزاب از اینکه سفیر آمریکا گفته که «درباره تسلیم بندر حدیده در غرب یمن به طرفی ثالث، نشانه‌هایی مثبت از برخی عناصر مورد حمایت حزب [علی عبدالله] صالح دریافت کرده» بشدت ابراز انزجار کردند.

این احزاب در بیانیه‌ای که منتشر کردند، گفته اند «این اقدام [تسلیم بندر] خیانتی بزرگ به کشور یمن و اصول و فداکاری‌های ملت و پیروزی‌های ارتش و کمیته‌های مردم در جبهه‌های مختلف در دفاع از کشور است؛ ارتش و نیروهایی که تلاش می‌کنند وجب به وجب خاک کشور را از اشغالگری نجات بدهند».

هیأت اجرایی فراکسیون احزاب مخالفت تجاوز عربستان اعلام کردند که هر طرح و ابتکاری که مستلزم عقب‌نشینی مقابل متجاوزان، یا مستلزم برداشتن گام و طرح سخنانی باشد که به موجب آن هر بخشی از سرزمین یمن چه در عدن [جنوب] چه در [بندر] حُدیده [غرب] یا المکلا، چه خاکی چه آبی چه هوایی باشد، خیانت قلمداد می‌شود و تسلیم شدن در برابر دشمن و تسلیم کشور به اوست.

این احزاب خواستار حفظ حرمت خون شهدای میهن خود شدند و گفتند که آن را در مقابل منافع مقطعی نفروشند و در عین حال در مقابل سخنان سفیر آمریکا موضعگیری کنند و موضعشان را بروشنی برای مردم مطرح کنند.

در بیانیه این احزاب یمنی آمده است که سکوت در برابر چنین سخنانی، تأیید این ادعاها و اعلام خیانت و عقب‌نشینی از آرمان کشور است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج