روسیه با استفاده از افزایش نارضایتی‌ها پس از حضور طولانی‌مدت نیروهای خارجی در افغانستان، تلاش می‌کند تا با افزایش فعالیت‌های سیاسی، اقتصادی و تبلیغاتی خود تصویر دولت مسکو را بهبود بخشیده و نفوذ خود را در این کشور افزایش دهد.

به گزارش خبرگزاری موچ به نقل از «نیوزویک»، زمانی که شوروی در سال 1989 ارتش خود را از افغانستان خارج کرد، شکست آن‌ها کامل و غیرقابل جبران به نظر می‌رسید و اکثر افغان‌ها نیز تلاش‌های شوروی سابق برای تحمیل حکومت کمونیستی را نپذیرفتند.

یکی از افسران افغان کمونیست که در کنار روس‌ها می‌جنگید گفت که شوروی به این دلیل شکست خورد که نتوانست بر تصویر ایجاد شده خود نزد مردم افغانستان به عنوان کافران منکر خدا غلبه کند.

اما امروز روسیه در تلاش است که با استفاده از نارضایتی‌های مردم افغانستان و نتایج ناامید‌کننده پس از مداخله نظامی آمریکا و ناتو در این کشور، چهره خود را بهبود ببخشد.

روس‌ها با افزایش فعالیت‌های سیاسی، اقتصادی و تبلیغاتی خود در تلاش هستند تا چهره خود را بهبود بخشند و با توجه به فساد گسترده‌ و موانع پیشرفت در افغانستان، نفوذ خود را بار دیگر در این کشور تثبیت کنند.

جدا از دستاوردهایی که سال‌های اخیر در برخی بخش‌ها صورت گرفته است، بسیاری از افغان‌هایی که از بهبود بحران امنیتی و اقتصادی ناامید شده‌اند، افغانستان را به مقصد دیگر کشورها ترک می‌کنند.

از سوی دیگر، باوجود تلاش‌ نیروهای امنیتی، حملات تروریستی همچنان در حال افزایش است و بنظر می‌رسد که حکومت افغانستان قادر به ایجاد امنیت در سراسر این کشور نیست.

بر اساس مرکز مطالعات معاصر افغانستان در مسکو، روسیه در تلاش است تا با ایجاد روابط نزدیک با حکومت افغانستان وقایع این کشور را شکل داده و درباره مسائل افغانستان تاثیرگذار باشد.

از سوی دیگر نیز روسیه در سال 2016 کارمندان سفارت خود را در کابل افزایش داد و قرارداد امنیتی را نیز با افغانستان به امضا رساند. مسکو همچنین در سال گذشته میلادی 10 هزار قبضه کلاشنیکوف به این کشور تحویل داد.

در حوزه اقتصادی نیز، «ضمیر کابلوف» نماینده ویژه «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه در دیدار ماه فوریه خود با «اشرف غنی» رئیس‌جمهور افغانستان وعده داد تا از بخش مسکن این کشور حمایت خواهد کرد.

سفارت روسیه همچنین 20 میلیون دلار برای بازسازی مرکز دوستی شوروی هزینه کرد؛ برای بهبود روابط با مردم افغانستان نیز سفارت این کشور این مرکز را با عنوان مرکز فرهنگی روسیه بازگشایی کردند.

و این تنها یکی از 150 پروژه‌ای است که مسکو برای بازگرداندن نفوذ اقتصادی و فرهنگی خود در افغانستان انجام داده است.

با وجود اینکه هزینه‌های مسکو نسبت به میلیاردها دلار هزینه‌ای که دیگر کشورها می‌کنند، روسیه بر خلاف آمریکا ابزار تبلیغاتی مناسبی برای به اطلاع رساندن پروژ‌ه‌های کمکی خود دارد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج