در صورتی که قطر به عقد قراردادهایی به ارزش چند صد میلیارد دلار با آمریکا شود، فشارهای علیه دوحه توسط عربستان و متحدانش پایان می‌یابد.

حسن هانی زاده درباره تصمیم عربستان و متحدانش برای اعمال تحریم‌های اقتصادی جدید علیه قطر و علت تداوم این تنش در منطقه به خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج گفت: سرنخ این تنش در دست آمریکا است. با توجه به اینکه ترامپ در نظر دارد نقدینگی‌های موجود در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس به کشورش سرازیر کند، در نخستین سفرش به ریاض مبلغ 500 میلیارد دلار رشوه از عربستان در قابل چنین قرارداد نظامی و غیرنظامی دریافت کرد.

وی ادامه داد: عربستان کشوری است که از زیرساخت‌های یک کشور دموکراتیک و روزآمد برخوردار نیست و لذا برای جلب حمایت آمریکا این قرارداد را قبول کرد. حال نوبت به قطر رسیده است. این کشور 350 میلیارد دلار نقدینگی دارد و از این رو واشنگتن تلاش می‌کند در قالب توافق‌هایی دست کم 200 میلیارد دلار از این پول را به دست آورد. از این رو می‌بینیم که دولت دوحه به حمایت از تروریست‌ها متهم می‌شود.

کارشناس مسائل جهان عرب با اشاره به گذرا بودن تحریم‌ها علیه قطر خاطر نشان کرد: در صورتی که دوحه با واشنگتن قراردادی را به امضا برساند این تحریم‌ها حذف خواهد شد. در این بین ریاض نقش یک میانجی را دارد که به نیابت از آمریکا بر قطر فشار وارد می‌کند تا ضمن دور شدن از ایران، قرارداد مورد نظر ترامپ را بپذیرد.

هانی زاده درباره عوایدی که از این بازی سیاسی نصیب عربستان می‌شود گفت:  اگر قطر از مواضع خود کوتاه نیاید، به حیثیت سیاسی عربستان ضربه خواهد خورد اما واقعیت امر این است که این کشور نایب آمریکا در منطقه است و پیش از این هم در بحران عراق، سوریه و مواجه با ایران هم شکست خورده و حال ممکن است در رابطه با قطر هم با بن بست مواجه شود که هیچ گونه توجیه قابل قبولی برای وارد شدن به این بازی و شکست در آن وجود ندارد جز آنکه بدانیم عربستان مهره آمریکا است.

وی تصریح کرد: ریاض عابر بانک واشنگتن محسوب می‌شود که راه را برای پیشبرد اهداف آمریکا در این حوزه جغرافیایی هموار می‌سازد. اما نکته مهم آن است که بدانیم این دومینو کسب پول‌های کشورهای عربی به کویت، امارات و حتی بحرین هم خواهد رسید. هدف ترامپ سرازیر کردن نقدینگی این کشورها به صنایع داخلی ایالات متحده است که از طریق فروش نفت حاصل شده است. 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج