با پایان یافتن تحقیقات در پی اتهام فساد مالی بر اساس اسناد پاناما دیوان عالی پاکستان از نواز شریف نخست وزیر این کشور سلب صلاحیت کرد و رای به برکناری او داد.

به گزارش خبرگزاری موج، بر اساس اسناد پاناما، نواز شریف و خانواده او دارای حسابهایی در خارج از این کشور بوده و در معاملات چند شرکت ثبت شده در خارج از پاکستان مشارکت داشته اند.

پس از صدور این حکم، نواز شریف از سمت خود استعفا داد.

قاضی ایجاز افضل خان روز جمعه در زمان قرائت این حکم اعلام کرد که صلاحیت نواز شریف به عنوان نماینده پارلمان رد می شود و به همین دلیل او دیگر نمی تواند به عنوان نخست وزیر به فعالیت بپردازد.

بنا بر تصمیم این دادگاه از محمد اسحاق دار، وزیر دارایی پاکستان نیز سلب صلاحیت شده است.

آمریکا خواستار انتقال آرام قدرت در پاکستان شد

متعاقب رد صلاحیت نخست وزیر پاکستان در دادگاه عالی این کشور، وزارت خارجه آمریکا خواهان انتقال آرام قدرت در پاکستان شد.

«هیتر نائورت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که رد صلاحیت «نواز شریف» نخست وزیر پاکستان یک مسئله داخلی است اما واشنگتن خواهان انتقال آرام قدرت پس از فرایند انتخاب نخست وزیر جدید توسط پارلمان این کشور است.

انتقل قدرت در پاکستان در حالی صورت می گیرد که دولت جدید «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در حال بررسی و تدوین یک استراتژی جدید در آسیای جنوبی است و به گفته مقامات امنیتی این کشور، پاکستان نقش مهمی در این استراتژی دارد.

دادگاه عالی پاکستان همچنین قرار تعقیب برای خانواده نواز شریف و دستور حسابرسی به اموال خانواده وی را نیز صادر کرده است.

«اعجاز افضل خان» قاضی دادگاه عالی پاکستان با اعلام این خبر گفت: وی (نواز شریف) دیگر عضوی صادق برای پارلمان نیست و باید از سمت خود به عنوان نخست وزیر دست بکشد.

شایان ذکر است که نخست وزیر پاکستان در پی فشارهای وارد شده از سوی مخالفین و همچنین حکم دادگاه عالی پاکستان نسبت به عدم صلاحیت وی برای ادامه کار خود به عنوان سمت نخست وزیر این کشور از سمت خود استعفا کرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج