وزارت خارجه سوریه در نامه ای به دبیرکل و رئیس شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرد که اوضاع فاجعه بار بیش از 7 هزار ساکن شهرهای محاصره شده فوعه و کفریا لکه ننگی بر پیشانی انسانیت و کشورهای غربی است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه(سانا)؛ وزارت خارجه سوریه در این نامه ها خواستار تحرک فوری شورای امنیت برای پایان دادن به رنج ها و مصیبت های ساکنان دو شهر محاصره شده فوعه و کفریا در استان ادلب شد.
در نامه وزارت خارجه سوریه با اشاره به اوضاع غیر انسانی و رنج های روزانه اهالی شهرهای فوعه و کفریا در استان ادلب که از سوی گروه های تروریستی مختلف محاصره شده اند؛ آمده است: گروه های تروریستی چند سال است که اجازه دسترسی و ارسال کمک های انسانی را به این دو شهر محاصره شده را نمی دهند و سکوت مرگبار کارکنان سازمان ملل و هیات های حقوق بشری و دفتر هماهنگ کننده امور کمک های انسان دوستانه و دیگر نهادها بر وخامت آن افزوده است.
بویژه اینکه تقریبا هیچ کدام از سخنرانی های نمایندگان انگلیس و آمریکا از سخنان پوچ درباره نگرانی برای شهروندان سوری خالی نیست.
وزارت خارجه سوریه افزود: اوضاع فاجعه آمیز 7 هزار شهروند سوری محاصره شده در منطقه به مساحت کمتر از 10 کیلومتر مربع، لکه ننگی بر پیشانی بشریت و کشورهای غربی است که به رنج های این غیرنظامیان که بیشتر آنها زنان و کودکان هستند و از داشتن کم ترین و ابتدایی ترین امکانات زندگی مانند غذا، دارو و اب آشامیدنی محرومند پشت کرده اند.
در این دو شهر سهمیه آب هر خانواده برای چند روز فقط نیم متر مکعب است زیرا کمبود سوخت مانعی اساسی برای دستیابی به آب و برق است.
بر اساس این گزارش؛ آنچه وضعیت انسانی زنان و کودکان را وخیم تر کرده، محرومیت آن ها از خدمات اساسی و ابتدایی پزشکی بویژه واکسن های ضروری برای پیشگیری از بیماری های مسری و غیرمسری است که به دلیل شرایط محاصره بی رحمانه و کمبود لباس های زمستانی و تابستانی افزایش یافته است.
جامعه جهانی، ساکنان فوعه و کفریا را درمحاصره گروه های تروریستی فعال در استان ادلب که از حمایت برخی رژیم ها و دولت های شناخته شده برخوردارند رها کرده است و مهمترین این گروه ها جبهه النصره است که در فهرست گروه های تروریستی سازمان ملل متحد قرار دارد.
سازمان ملل متحد پس از پایان یافتن توافق شهرهای چهارگانه، ارسال کاروان کمک های انسانی به این منطقه را متوقف کرده است.
وزارت خارجه سوریه تاکید کرد: پذیرفتنی نیست که شورای امنیت در قبال تشکیل نسلی از کودکان در دو شهرک فوعه و کفریا سکوت کند که این نسل از حقوق اساسی خود بویژه حق زندگی، امنیت، بازی بدون ترس از خمپاره و گلوله، تعلیم و تربیت و خدمات بهداشتی محروم است و این سکوت پرسش های جدی را درباره اعتبار برنامه ها و اقدام های سازمان ملل در زمینه حقوق بشر و حقوق کودکان ایجاد کرده است.
سوریه از سازمان ملل متحد و جلسه امروز شورای امنیت می خواهد که اوضاع انسانی سوریه را بررسی و برای پایان دادن به رنج های ساکنان شهرک های محاصره شده فوعه و کفریا که گروه های تروریستی برای قتل عام و نابودی کامل آن ها تلاش می کنند اقدامی فوری انجام دهد.
محاصره کامل و سیاست گرسنه نگهداری، شلیک خمپاره و تک تیرانداز و هدف قراردادن گروهی از آن ها که از محاصره خارج شده بودند مانند انفجار وحشیانه در محله راشدین حلب که 15 آوریل 2017 اتفاق افتاد و بیش از 120 زن و کودک را شهید و 200 تن را زخمی کرد از جنایت های گروه های تروریستی برای نابود کردن این شهروندان بیگناه است.
ساکنان فوعه و کفریا، وجدان جهانی را برای نجات خود پیش از آنکه دیر شود به یاری می طلبند و آیا برخی از اعضای شورای امنیت از سیاسی کردن ارسال کمک های انسانی دست برمی دارند و به پس از دیرشدن برای نجات ساکنان فوعه و کفریا اقدام می کنند. مواد غذایی و پزشکی باید فوری به فوعه و کفریا برسد و دراین باره نباید از روزها و هفته ها سخن گفت.
دو شهر فوعه و کفریا در 10 کیلومتری شمال ادلب از 28 مارس 2015 (فروردین 94) و پس از سقوط شهر ادلب واقع در شمال غرب سوریه (هم مرز با ترکیه) به محاصره کامل تروریست های تکفیری درآمد و از آن زمان به صورت روزانه هدف حمله های تروریستی قرار دارد.
تاکنون بیش از 2هزار و 200 نفر از اهالی فوعه و کفریا شهید و بیش از3 هزار نفر دیگر زخمی و شماری نیز توسط تروریست ها ربوده شده اند که خبری از سرنوشت آن ها در دست نیست.
تمام زیرساخت های خدماتی و حتی آبرسانی فوعه و کفریا در ماه های نخست محاصره بر اثر گلوله باران تروریست های تکفیری از بین رفت و تاکنون بیش از 90 درصد منازل مسکونی این دو شهرک آسیب دیده و 70 درصد آن ها قابل سکونت نیست.
شهرک ها و روستاهای بنش، طعوم، تفتناز، رام حمدان و معره مصرین اصلی ترین محل حضور تروریست هایی هستند که دو شهرک شیعه نشین و محاصره شده فوعه و کفریا را هدف قرار می دهند.
در دو سال گذشته کمک های محدود غذایی به هزاران نفر از اهالی محاصره شده فوعه و کفریا از طریق چتر صورت می گیرد و مردم این دو شهرک تحت محاصره تروریست ها از ابتدایی ترین امکانات زندگی و درمانی محروم هستند.
 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج