«پائولو جنتیلونی» نخست وزیر ایتالیا در دیدار با «مارتین شولتس» رئیس حزب سوسیال دموکرات آلمان گفت: انتظار رفتاری مثبت و تعهدی مشترک از اتحادیه اروپا در قبال پناهجویان داریم.

به گزارش خبرگزاری موج، جنتیلونی روز پنجشنبه پس از دیدار با شولتس در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک که در نخست وزیری ایتالیا در رم برگزار شد، افزود: نیاز به یک تعهد مشترک در اتحادیه اروپا داریم و تسلیم این ایده که مساله بزرگ چالش مهاجرت را به تک تک کشورها، بنا به مقتضیات جغرافیایی، سپرده شود، نمی شویم.
وی افزود: باید تعهدی مشترک در اروپا با مساله پناهجویان مقابله کند. ایتالیا سهم خود را ایفا می کند، اما انتظار رفتاری مثبت از سوی اتحادیه اروپا داریم. من فرصت مطرح کردن این موضوع را در روزهای اخیر با مخاطبان مختلف و حتی با رئیس کمیسیون اروپا 'جین کلاود جانکر' داشتم و او نیز تایید بر تعهد در این جهت کرد. ایتالیا کشوری است که در قبال اوضاعی که پیش رو دارد، عقب نشینی نمی کند.
وی با اشاره به پیشنهاد فرانسه مبنی بر ایجاد یک 'هات اسپات' در لیبی گفت: صادقانه بگویم که دستور کاری خود را داریم و آنرا رها نمی کنیم . با سازمان های غیر دولتی در حال گفت وگو برای یک سری مقررات هستیم و در روزهای آتی نیز گامی بیشتر در کمک رسانی به مقامات لیبی برای کنترل اراضی برمی داریم.
جنتیلونی گفت: شاید متعهدترین کشور در ترویج ثبات در لیبی باشیم و هنوز در تلاش برای رسیدن به این ثبات هستیم. از دیدار السراج و ژنرال حفتر که به ابتکار مکرون در پاریس بوقوع پیوست، خرسند شدیم زیرا امیدواریم که این دیدار نتیجه داشته باشد. همکاری با لیبی در دریا می تواند یک لحظه دگرگونی باشد. درخواست طرابلس از ایتالیا مبنی بر همکاری گارد ساحلی می تواند یک لحظه تحول باشد.
نخست وزیر ایتالیا روز گذشته نیز پس از دیدار با السراج همتای لیبیایی، با ابراز امیدواری در باره نتیجه بخش بودن توافق روز سه شنبه در پاریس برای استقرار آتش بس و برگزاری انتخابات در لیبی، گفت: ایتالیا استفاده از ناوهای جنگی علیه قاچاقچیان انسان را در لیبی بررسی می کند. دیداربا سراج بسیار مهم است زیرا فردای توافق پاریس صورت گرفت و ایتالیا امیدوار است که این توافق در هفته ها و ماه های آتی نتیجه دهد.
جنتیلونی افزود: سراج چند روز پیش در نامه ای به من، از دولت ایتالیا درخواست حمایت فنی با یگان های دریایی علیه قاچاقچیان انسان کرد که وزارت دفاع ایتالیا در حال بررسی آن است. تصمیم هایی که اتخاذ خواهد شد با توجه به تفاهم با لیبی و پارلمان ارزیابی می شود. این درخواست می تواند نقطه جدید و بسیار مهمی در مبارزه با قاچاقچیان انسان در لیبی باشد.
 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج