نمایندگان آمریکایی سرانجام به توافق رسیدند تا زمینه لازم برای رای گیری سنا درباره اعمال تحریم‌های جدید علیه روسیه و ایران طی هفته جاری را فراهم کنند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از رویترز، قانونگذاران آمریکایی روز چهارشنبه به توافق رسیدند تا هرچه زودتر طی هفته جاری رای گیری درباره لایحه تحریم های جدید علیه روسیه و ایران را برگزار کنند. بر اساس این لایحه پیشنهادی، اختیارات دونالد ترامپ برای کاهش تحریم ها علیه مسکو، محدود خواهد شد و ترامپ نخواهد توانست بدون مجوز کنگره تحریم های روسیه را لغو کند.

بر اساس این گزارش، روسیه نیز چهارشنبه هشدار داد که پس از حمایت مجلس نمایندگان آمریکا از تحریم های جدید علیه روسیه، مسکو نیز به اتخاذ تدابیر تلافی جویانه نزدیک تر شده است. اتحادیه اروپا نیز هشدار داده است که تحریم های جدید آمریکا علیه روسیه به ضرر امنیت انرژی کشورهای اروپایی خواهد بود.

باب کورکر رئیس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا تاکید کرد: خوشحالم که اعلام کنم ما به توافقی دست یافتیم که اجازه می دهد قانون تحریم ها را به میز رئیس جمهور ارسال کنیم.

وی در ادامه تصریح کرد: سنا احتمالا تحریم های جدید علیه روسیه و ایران را تصویب خواهد کرد، و همین طور تحریم های کره شمالی را که از سوی مجلس نمایندگان تهیه و تنظیم شده است.

پیش از دستیابی به این توافق، برخی سناتورها با اعمال تحریم های جدید علیه کره شمالی مخالفت کرده بودند و این احتمال تقویت شده بود که بررسی تحریم های کره شمالی به سپتامبر موکول شود.

در صورت تصویب نهایی این لایحه در سنای آمریکا، تحریم های جدید برای امضای ترامپ به کاخ سفید ارسال خواهد شد.

پیش از این مجلس نمایندگان آمریکا طرح جامع تحریم‌های ایران، روسیه و کره‌شمالی را با 419 رای موافق و فقط 3 رای مخالف تصویب کرد.

دیمتری پسکوف سحنگوی کاخ کرملین در سخنانی تاکید کرد: این یک خبر مایوس کننده دیگر از نقطه نظر روابط آمریکا و روسیه است. ما در حال صخبت درباره یک اقدام کاملا غیردوستانه هستیم.

وی در ادامه گفت: ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه درباره این مساله تصمیم خواهد گرفت که مسکو چگونه در برابر تحریم های جدید آمریکا واکنش نشان دهد.

کرملین قاطعانه مخالف هرگونه تحریم های جدید آمریکا است، این تحریم ها نه تنها به روابط دوجانبه آمریکا و روسیه لطمه وارد می کند بلکه علیه منافع کشورهای ثالث خواهد بود.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج