دولت ترامپ در حالی ۱۳ مقام ارشد ونزوئلا را تحریم کرده است که اعتصاب سراسری ۲ روزه در این کشور از چهارشنبه آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از رویترز، مخالفان دولت ونزوئلا از روز چهارشنبه اعتصاب سراسری 2 روزه ای را با هدف افزایش فشار بر رئیس حمهور این کشور آغاز کرده اند.

بر اساس این گزارش، نیکولاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا قصد دارد انتخابات مجلس موسسان را 30 جولای برگزار کند و اعتراضات خونین و اعتصاب های گسترده نیز تاکنون مانعی برای برگزاری این انتخابات نبوده است.

در حالی که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پیش از این تهدید کرده بود که در صورت برگزاری انتخابات مجلس موسسان، تحریم های شدیدی را علیه ونزوئلا اعمال خواهد کرد، واشنگتن 13 مقام ارشد ونزوئلا را تحریم کرده است.

در شرایطی که درگیری های خشونت آمیز در سراسر ونزوئلا ادامه دارد، یک جوان 30 ساله در جریان اعتراضات در ایالت مریدا کشته شده است.

دولت آمریکا رئیس پلیس و فرمانده ارتش ونزوئلا را تحریم کرده است. مدیر ملی انتخابات ونزوئلا و معاون شرکت نفت دولتی این کشور نیز به اتهام فساد مالی و نقض حقوق بشر در فهرست تحریم های آمریکا قرار گرفته اند.

رئیس جمهور آمریکا اکنون تحریم بخش نفت ونزوئلا را مورد بررسی قرار داده است.

یک منبع آگاه آمریکایی تاکید کرد: دولت ترامپ در حال ارزیابی تاثیرات ناشی از تحریم واردات نفت ونزوئلا بر پالایشگاه های آمریکا است و احتمالا این تحریم ها در آینده نزدیک اعمال نخواهد شد. خزانه داری آمریکا این تحریم ها را آماده می کند ولی این به معنای اجرای آنها نیست.

بسیاری از مقام های دولت ترامپ ظاهرا بر این باورند که ممنوعیت واردات نفت ونزوئلا تاثیر منفی شدیدی بر پالایشگاه های آمریکا خواهد داشت.

در حالی که واردات نفت آمریکا از ونزوئلا نسبت به 20 سال گذشته به نصف کاهش یافته است ولی ونزوئلا هنوز یکی از مهمترین عرضه کنندگان نفت خام به آمریکا به شمار می رود.

مخالفان برآورد می کنند که بیش از 92 درصد کسب و کارها و کارمندان و کارگران در اعتصاب دو روزه اعلام شده، شرکت می کنند.البته به نظر می رسد تعداد افرادی که در این اعتصاب شرکت کرده اند، کمتر از اعتصاب 24 ساعته هفته گذشته است که در جریان آن 5 نفر کشته شدند.

مادورو هم یکشنبه از مخالفان خواسته است تا از اعمال خشونت خودداری کرده و به انتخابات احترام بگذارند و اجازه دهند هر کسی که مایل به شرکت در انتخابات است، به افراد مورد نظرش رای دهد.

مادورو در سخنانی گفت: جناح راست امپریالیست بر این باور است که می تواند به ونزوئلا دستور بدهد، تنها کسانی که می توانند دستور بدهند، مردم هستند.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج