رئیس جمهور ترکیه در واکنش به اظهارات مقامات آلمانی گفت: می خواهم به شما دوستان آلمانی یادآور شوم که شما قدرت کافی برای ترساندن و بدنام کردن ترکیه را ندارید.

به گزارش خبرگزاری موج، به نقل از حریت دیلی، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه در واکنش به اظهارات و اقدامات روزهای گذشته مقامات آلمانی گفت: من می خواهم به دوستان آلمانی یادور شوم که شما برای بدنام کردن و ترساندن ترکیه به اندازه کافی قوی نیستید. شما هرگز چنین قدرتی نداشته اید.

وی قویا اظهارات وزیر خارجه آلمان را محکوم کرده و گفت گزارش ها درباره تحقیقات درباره شرکت های آلمانی دروغ است.

اردوغان همچنین هشدار دولت آلمان به اتباع خودش درباره سفر به ترکیه را بی اساس خواند و گفت دولت آلمان باید به تروریست هایی که در خاک آلمان مستقر هستند حساب پس بدهد.

گفتنی است، در پی تنش سیاسی در روابط برلین و آنکارا بر سر بازداشت یک فعال حقوق بشری آلمان توسط ترکیه که آنکارا وی را متهم به فعالیت تروریستی می کند، دولت آلمان تصمیم به توقف پروژه های تسلیحاتی خود با ترکیه گرفته است.

روزنامه بیلد آلمان در این خصوص نوشت هم پروژه قبلی و هم پروژه برنامه ریزی شده هر دو متوقف می شوند.

زیگمار گابریل وزیر خارجه آلمان طی سخنانی ضمن انتقاد شدید از بازداشت «پیتر اشتودنر» فعال حقوق بشر و شهروند آلمانی توسط ترکیه، گفت که کشورش در خصوص عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا با شرکای اروپایی خود گفتگو خواهد کرد و به آنها خواهد گفت که آلمان دیگر هیچ گونه همکاری در خصوص سرمایه گذاری در ترکیه با آنکارا نخواهد کرد.

در واکنش به اظهارات زیگمار گابریل، مولود چاوش اوغلو وزیر خارجه ترکیه نیز گفت: دولت و ملت ترکیه تسلیم تهدیدها نمی‌شوند، بنابراین این تهدیدها در ترکیه مهم تلقی نخواهد شد.

چاوش‌اوغلو با یادآوری اینکه زیگمار گابریل نه تنها خواستار آزادی افراد متهم به جاسوسی و حمایت از تروریسم در ترکیه می‌شود، بلکه برای این امر، مهلت نیز تعیین می‌کند افزود: گابریل با نادیده گرفتن سیستم قضایی ترکیه و بدون رعایت آداب دیپلماتیک چنین درخواستی از ما کرده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج