ایالات متحده و روسیه رقابت‌های شدیدی را در شورای امنیت آغاز کرده‌اند تا مشخص شود نوع موشک بالستیکی که کره‌شمالی اوایل ماه پرتاب کرد چه بوده است. آمریکا همزمان به دنبال اعمال تحریم‌های بیشتر علیه پیونگ‌یانگ است.

به گزارش خبرگزاری موج، به نقل از خبرگزاری رویترز، نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل دوشنبه در جمع همکارانش از جمله روسیه و چین گفت: پیونگ‌یانگ یک موشک بالستیک قاره‌پیما آزمایش کرده است. دیپلمات‌های سازمان ملل گفتند، روسیه پیشنهاد داده کارشناسان روسیه و آمریکا درباره این پرتاب تبادل اطلاعات داشته باشند.

موضع‌گیری آمریکا پس از آن انجام شد که روسیه در نامه کوتاهی به اطلاع 15 عضو شورای امنیت رساند که رادارهایش نشان دادند که پیونگ‌یانگ در چهارم ژوئیه (روز استقلال آمریکا) یک موشک برد متوسط آزمایش کرده است. مخالفت روسیه با این مساله که کره‌شمالی موشک بالستیک قاره‌پیما آزمایش نکرده است، تلاش واشنگتن برای اعمال تحریم‌های شدیدتر در شورای امنیت را با مانع مواجه کرد.

معمولا شورای امنیت سازمان ملل پرتاب موشک‌های بالستیک میان برد کره شمالی را با صدور بیانیه‌هایی محکوم می‌کند. به گفته دیپلمات‌ها، از نظر چین و روسیه تنها آزمایش موشک‌های دور برد و یا آزمایش تسلیحات هسته‌ای می‌تواند مسبب تحریم‌های احتمالی بیشتر سازمان ملل باشد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج