دولت ترامپ تصمیم گرفته است به عملیات محرمانه سیا برای تجهیز و آموزش گروه‌های خاصی از شورشیان سوری که با دولت اسد می‌جنگند، خاتمه دهد.

به گزارش خبرگزاری موج و به نقل از خبرگزاری رویترز، عملیات محرمانه سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) برای کمک به مخالفان بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه از جمله طرح‌های دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا در سال ۲۰۱۳ برای فشار بر حکومت سوریه بود.

روزنامه واشنگتن پست به نقل از مقام‌هایی که نامشان را فاش نکرده، نوشته است این تصمیم می‌تواند بیانگر علاقه دونالد ترامپ برای همکاری با روسیه در سوریه باشد. بر اساس این گزارش، توقف این عملیات محرمانه همچنین می‌تواند بیانگر پذیرش محدود بودن توانایی دولت آمریکا در برکناری بشار اسد باشد.

انتشار این خبر پس از آن صورت می‌گیرد که دیدار روسای جمهوری آمریکا و روسیه در حاشیه نشست سران گروه ۲۰ در هامبورگ با توافق برای برقراری آتش‌بس در بخش‌هایی از جنوب غربی سوریه همراه بوده است. ترامپ از این آتش‌بس به عنوان یکی از مزایایی همکاری با روسیه در عرصه جهانی نام برده است. اما منتقدانش تصمیم تازه او برای توقف عملیات محرمانه سیا را نشانه مصالحه دونالد ترامپ در برابر روسیه می‌دانند و واشنگتن پست به نقل از آنها این تصمیم را یک پیروزی برای ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه نامیده است.

این در حالی است که وزارت دادگستری و کنگره آمریکا در حال تحقیق درباره ارتباطات احتمالی اطرافیان ترامپ با دولت روسیه هستند.

به گزارش واشنگتن پست، تصمیم توقف ارسال کمک‌های محرمانه سیا به شورشیان ضد اسد ماه گذشته و پس از دیدار دونالد ترامپ با مارک پامپئو، رییس این سازمان اتخاذ شده است. به نوشته این روزنامه، توقف کمک به شبه‌نظامیان از شرایط توافق روسیه با آمریکا برای برقراری آتش‌بس محدود در سوریه نبوده است. این روزنامه همچنین نوشته است، این تصمیم شامل کمک‌های جداگانه وزارت دفاع آمریکا به گروه‌های مخالف اسد برای مقابله با داعش نمی‌شود.

تحلیلگران تقویت گروه‌های شبه‌نظامی تندرو در برابر مخالفان میانه‌رو بشار اسد را از تبعات تصمیم دونالد ترامپ عنوان می‌کنند. همچنین به گفته آنها یکی دیگر از تبعات این تصمیم تضعیف توانایی آمریکا در جلوگیری از ترکیه و کشورهای عرب خلیج فارس از ارسال سلاح‌های پیشرفته به شبه‌نظامیان سوری است.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج