رئیس اقلیم کردستان عراق به دولت عراق به شدت حمله کرد و با وجود مخالفت‌های شدید داخلی و خارجی، بار دیگر بر طبل جدایی طلبی کوبید.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری موج به نقل از شبکه تلویزیونی السومریه نیوز، مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق به تازه ترین اظهارات حیدر العبادی نخست وزیر عراق مبنی بر"مغایرت" برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان عراق با "قانون اساسی" این کشور واکنش نشان داد.

العبادی روز سه شنبه همه پرسی جدایی طلبی در اقلیم کردستان عراق را مغایر با قانون اساسی عراق دانست و گفت که منفعت کردها در باقی ماندن با عراق است و دولت عراق خواهان هیچ گونه تنشی با کشوری همسایه نیست.

بارزانی در بیانیه خود آورده است: "تعدادی از سیاستمداران و مسئولان عراقی در طول روزهای گذشته با برگزاری همه پرسی و حقوق مردم کردستان مخالفت کرده و خواهان پایبندی به قانون اساسی عراق شدند".

وی خود مدعی پایبندی خود به قانون اساسی شد و افزود: "این آقایان بهتر است که دیباچه قانون اساسی را با دقت نگاه کنند که در آن آمده است پایبندی به قانون اساسی همان تضمین کننده وحدت عراق است".

بارزانی سپس ادعای نقض مفاد قانون اساسی و پایبند نبودن دولت عراق به آن را مطرح کرد و مدعی شد: "دهها مورد از عدم پایبندی دولت عراق به قانون اساسی وجود دارد که ملت عراق به آن رای داده است".

وی مدعی عدم موازنه در ترکیب ارتش عراق و به حاشیه رفتن نیروهای پیشمرگه کرد شد و گفت: "برخلاف این سند (قانون اساسی)، موازنه در ترکیب ارتش عراق رعایت نشده است و کردها به حاشیه رانده شده اند؛ درحالی که نیروهای پیشمرگه نخستین پایه سازماندهی دوباره ارتش عراق بعد از سال 2003 میلادی را بنیان نهادند."

بارزانی در ادامه حملات خود به دولت عراق مدعی شد که در سطح سیاسی نیز کردها به حاشیه رانده شده اند.

وی ادعا کرد: "دولت عراق همواره برای به حاشیه راندن کردها در ساختار دیپلماتیک و حذف دفاتر نمایندگی مردم کردستان تلاش کرده است و علاوه بر آن، دولت عراق نیروهای پیشمرگه را تحت محاصره قرار داده است. همچنین دولت عراق در قبال اجرای ماده 140 قانون اساسی سستی به خرج داده و آن را به حاشیه رانده است و از شکل دهی به شورای فدرال شانه خالی کرده است. این همان شورایی است که توافق و توازن بین اقشار عراق را تضمین می کند".

وی با طرح ادعاهای دیگری علیه دولت عراق گفت: "تلاش ها برای زیرپا گذاشتن ساختار فدرالی ادامه یافت و کار به جایی رسید که قوُت مردم کرد را با یک دست خط قطع کردند. دولت عراق با کدام ماده قانونی یا قانون اساسی می خواهد اقداماتی علیه مردم کردستان اتخاذ کند؟".

بارزانی مدعی شد: "برای تثبیت شراکت بین اقشار عراق، ما نیاز به اصل توافق داریم اما آنها این اصل را نیز زیر پا گذاشتند و همچنان خواهان رعایت اصل اکثریت سیاسی هستند. ما به خوبی می دانیم و آنها هم می دانند که مقصود از اکثریت سیاسی چیست. هدف از این اصل، از بین بردن شراکت و به حاشیه راندن اقشار اساسی دیگر در عراق است".

وی بار دیگر مواضع خودش را تکرار کرد و گفت: "ما به خواسته های مردم خود پایبندیم و از حقوق آنها - از طریق روش های مسالمت آمیز و بدون خشونت- صرف نظر نخواهیم کرد و نمی خواهیم تجربه تلخ و شکست خورده سابق را تکرار کنیم".

بارزانی در پایان بیانیه خود تلاش کرد تا از موضع قدرت سخن بگوید و تصریح کرد: "بهتر است که مثل همسایه زندگی کنیم و به یکدیگر احترام بگذاریم و عمق راهبردی یکدیگر را رعایت کنیم و با هم مثل دوست و برادر در زمینه های مختلف همکاری کنیم. زمان تهدید و ارعاب در برخورد با حقوق عادلانه مردم کردستان گذشته است".

بارزانی درحالی موضع خود در خصوص جدایی طلبی اقلیم کردستان عراق از این کشور را تکرار کرد که دولت عراق بر حل و فصل اختلافات با دولت محلی اقلیم کردستان عراق در چارچوب قانون اساسی تاکید کرده و این قانون را فصل الخطاب دانسته است.

شماری از کشورهای جهان نیز درباره عواقب برگزاری همه پرسی جدایی طلبی هشدار داده اند.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج