هند در پی درخواست سازمان تحقیقات ملی با باطل کردن گذرنامه 'ذاکرنایک' تابعیت هندی رهبر سلفی این کشور را لغو کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، 'ذاکرنایک' چهره افراطی و رهبر گروه سلفی هند با راه اندازی شبکه تلویزیونی صلح و مرکز تحقیقات اسلامی ، تلاش گسترده ای را برای ترویج افکار سلفی و وهابی در هند و خارج از مرزهای این کشور انجام داده است.

'نایک 'همچنین متهم است که با سخنان خود انگیزه لازم را برای مهاجمان حمله تروریستی بنگلادش فراهم کرده است.

مهاجمان یازدهم تیر سال گذشته با حمله به رستورانی در منطقه دیپلماتیک داکا، 22 نفر ازجمله 17 گروگان خارجی را کشتند.

وزارت کشور هند نیز اعلام کرد 'ذاکر نایک' رهبر سلفی هند و موسس سازمان تحقیقات اسلامی، در شبکه صلح سخنرانی های تحریک آمیز انجام داده و مردم را برای پیوستن به گروههای تروریستی تشویق کرده است .

پیش از این دولت هند دریافت کمک های مالی خارجی از سوی موسسات آموزشی نایک را ممنوع کرده بود.

وزارت کشور هند، تحقیقات در خصوص منابع مالی سازمان تحقیقات اسلامی و شبکه تلویزیونی صلح متعلق به 'ذاکر نایک ' رهبر سلفی این کشور را آغاز کرده است.

به گفته منابع امنیتی ،این تحقیقات به دنبال دریافت اطلاعاتی در خصوص کمک برخی از کشورهای خارجی و بویژه عربستان به این سازمان ها آغاز شده است.

سازمان گذرنامه بمبئی پیش از این اعلام کرده بود تابعیت 'ذاکر نایک' رهبر سلفی هند به زودی با دریافت گذرنامه هندی وی لغو می شود.

این سازمان از رهبر سلفی داعش خواسته بود گذرنامه هندی خود را در هر کشوری که زندگی می کند تحویل نمایندگی های این کشور دهد.

سازمان تحقیقات ملی هند اعلام کرد 'ذاکر نایک' تاکنون به رغم درخواست های مکرر، حاضر به همکاری با این سازمان برای رسیدگی به اتهامات وی نشده است.

این سازمان حکم بازداشت ذاکر نایک را صادرکرده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج