حضور تیپ های مقاومت اسلامی حزب الله در کنار نیروهای ارتش لبنان و سوریه در بلندی های عرسال نشان می دهد که مهلت «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله به عناصر مسلح وابسته به جبهه النصره و داعش و گردان های اهل الشام برای اجرای مصالحه و بستن پرونده در حال اتمام است و باید به زودی شاهد عملیات بزرگ پاکسازی این مناطق باشیم.

به گزارش خبرگزاری موج، این گروه ها فرصت چندانی تا لحظه آغاز نبرد ندارند و بعد از آمادگی چند روز اخیر نیروها برای ورود به نبرد بلندی های عرسال، دیگر همه منتظر فرمان حمله هستند. 

اطلاعات به دست آمده نشان می دهد که این جنگ در چند مرحله زمان بندی شده انجام خواهد گرفت و نتیجه فوری و سریعی به دنبال خواهد داشت، 

مسوولیت های ارتش لبنان و سوریه و مقاومت نیز در این عملیات مشخص شده است. پس از پایان عملیات، حزب الله همانند اتفاقی که در رشته کوه های شرقی افتاد، مناطق آزاد شده را به ارتش و دولت لبنان واگذار خواهد کرد تا نیروهای مقاومت بتوانند برای حضور در جبهه های دیگر برای رویارویی با تروریست ها آماده شوند.

«ابوصالح» یکی از بستگان «ابوطاها رحمه» واسطه و میانجی معروف اهل «عسال الورد» سوریه است. وی گفت: تصمیم برای ورود در جنگ که ممکن است کمی به تاخیر بیفتد، پس از آن گرفته شد که وساطت «ابوطاها العسالی» و گردان های اهل شام در نزد جبهه النصره به بن بست خورد و جبهه النصره با پیشنهاد خارج ساختن نیروهایش از بلندی های عرسال و انتقال آنها به ادلب و سازش با نظام سوریه مخالفت کرد. 

با وجود آرایش نظامی نیروها و هیاهوی رسانه ای، ابوصالح ابراز امیدواری کرد این عده به مصالحه با نظام سوریه که هنوز هم فرصت برای آن فراهم است تن دهند. 

طبق دیده ها و توضیح های ارائه شده و نقشه های موجود، عناصر مسلح در حال حاضر بر مساحتی از خاک لبنان سیطره دارند که طول آن 29 کیلومتر و عرض آن به 11 کیلومتر می رسد. این منطقه همه در سمت لبنانی مرز واقع شده که از حومه «فلیطا» در جنوب تا ارتفاعات «قاره» و «الجراجیر» در شمال را در برمی گیرد. 

مساحت کل این منطقه در سمت لبنان به حدود 320 کیلومتر مربع می رسد. این آخرین نقطه از خاک لبنان است که همچنان تحت سیطره گروه های تروریستی – تکفیری باقیمانده است. 

نحوه آرایش نظامی این گروه ها به صورت است: 

- گردان های اهل شام در منطقه «تله الرایه» و «کسارات 800» و «کسارات 700» حضور دارند و تعداد عناصر آن به 200 نفر می رسد. مسئول این گروه «ابوطاها محمد» از روستای عسال الورد سوریه است و بعد از اعلام عقب نشینی نیروهای مقاومت از اطراف روستای «طفیل» به منظور ایجاد راهی برای بازگشت اهالی طفیل به روستا، منصب خود در گردان های اهل شام را رها کرده و نقش میانجی گری را برگزید و در حال حاضر با همه گروه ها در لبنان و سوریه ارتباط رودرو دارد. 

- جبهه النصره در «تله الانزح» و «سراج یوسف» و «وادی العونیه» و «خربه یونین» و «وادی الخیل» حضور دارد و عناصر آن به 250 عنصر مسلح می رسد. «ابومالک التلی» سرکردگی این عده را بر عهده دارد. 

- داعش در سمت غرب، در بلندی های «راس بعلبک» و «القاع» سنگر گرفته و در شرق این بلندی ها در «قاره» و «حلمات قاره» که از تپه های مشرف بر منطقه است حضور دارد. «موفق السوس» سرکرده این عده است. 

در مسیر بازگشت با پیرمردی روبرو شدیم که در حال آب خوردن از چشمه مقابل باغچه گیلاسش در اطراف عرسال بود. وقتی فهمید از خبرگزاری ایرنا هستیم گفت: بنویس که ما می خواهیم خلاص شویم؛ عناصر مسلح خانه خرابمان کردند. 

آزاد سازی بلندی های عرسال از دست تروریست ها باعث کاهش فشارهای اقتصادی و اجتماعی بر اهالی عرسال خواهد شد. عناصر مسلح از چند سال پیش مانع از سرکشی مردم منطقه به زمین ها و باغ هایشان هستند و این عملیات باعث خواهد شد پناهجویان سوری برای بازگشت داوطلبانه به کشورشان سوریه خواهد شد به ویژه اینکه بیشتر این عده از اهالی روستاهای «القلمون» سوریه هستند. 

ارتش و پلیس لبنان باید در منطقه حضور داشته باشند

«شیخ خالد صلح» مفتی اهل سنت در «بعلبک-الهرمل» گفت: ارتش و پلیس باید در این منطقه حضور داشته باشند چون مسئولیت حمایت از کشور را بر عهده دارند. اما در صورتی که عاجز از این کار باشند مقاومت از مردم حمایت به عمل خواهد آورد. 

وی در پاسخ به سوالی خواستار نابودی تروریسم اسرائیلی - تکفیری شد که در مرزهای شرقی و نیز در مرزهای جنوبی به ویژه در مزارع شبعا و کفرشوبا مامن گرفته اند. 

شیخ خالد صلح گفت: به برادران سوری مان می گویم که ما از حمایت شما دست برنخواهیم داشت اما از شما می خواهیم که به کشورتان برگردید چون مناطق امن زیادی در آن ایجاد شده و ما نیز در موقع نیاز در کنارتان خواهیم بود. شما برای ساختن کشورتان نیاز به دیگران ندارید. 

«حنا رحمه» کشیش مسیحیان مارونی شهر بلعبلک الهرمل نیز از ارتش لبنان خواست تا کار با تروریست های داعش و النصره را یکسره کند.

وی گفت: ما از سازمان ملل می خواهیم کمک ها به پناهجویان سوری در لبنان را متوقف کند چون در کشورشان مناطق امنی فراهم شده که باید به آن برگرداند تا بتوانند از کمک های بین المللی در کشور خودشان استفاده کنند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج