ژوزف یون' نماینده ویژه دولت 'دونالد ترامپ' رئیس جمهوری آمریکا هفته جاری به برخی کشورهای جنوب شرق آسیا سفر کرد، در حالی که تنش در روابط واشنگتن با پیونگ یانگ به دلیل توانمندی هسته ای و موشک های بالستیک کره شمالی روبه گسترش است.

به گزارش خبرگزاری موج،  اگرچه تاکنون جزئیات زیادی از دیدارهای این مقام آمریکایی و مسئولان منطقه ای در سنگاپور و میانمار رسانه ای نشده است، اما برخی منابع آمریکایی و آسیایی هدف از این سفر را اجماع و همراه کردن مسئولان کشورهای آسیای جنوب شرقی با آمریکا برای مهار برنامه های هسته ای «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی دانستند.

به زعم تحلیلگران غربی اگرچه این سفر یک برنامه سخت برای نماینده آمریکا در منطقه خواهد بود، اما آمریکا در این برنامه تاکتیک کلیدی و مهم قطع درآمدهای کره شمالی به دور از تحریم های سازمان ملل از کشورهای جنوب شرق آسیا و فارغ از کوچک یا بزرگ بودن آنها را مورد توجه و پیگیری قرار داده است.

نماینده ویژه دولت 'دونالد ترامپ' در نخستین مرحله از سفر خود به سنگاپور رفت و در نشست «گفتمان همکاری شمال شرق آسیا» که یک مجمع چند جانبه در مباحث امنیتی بود، شرکت کرد.

تحلیلگران معتقدند انتخاب کشورها برای سفر نماینده آمریکا با انگیزه خاصی صورت گرفته است. به طور مثال انتخاب سنگاپور به این دلیل بوده که برخی شرکت های این کشور از سوی آمریکا متهم شدند در سال های اخیر به کره شمالی برای فرار از تحریم ها کمک کرده اند.

یون در دومین ایستگاه خود در جنوب شرق آسیا به میانمار سفر کرد .

طبق گزارش وزارت خزانه داری آمریکا، تا پیش از انتخابات سال 2015 که نظامیان قدرت را در میانمار در دست داشتند این کشور یکی از خریداران اصلی تکنولوژی تسلیحات نظامی از کره شمالی بود.

تحلیلگران غربی به نقل از مسئولان آمریکایی ادعا کردند این مراودات تجاری به نوبه خود به برنامه تسیلحاتی پیونگ یانگ کمک کرده و آن را تغذیه می کند.

اگرچه دوره حکومت نظامیان در میانمار ظاهرا به پایان رسیده است اما کره شمالی نفوذ زیادی درمیان ارتش و نیروهای مسلح این کشور به خاطر روابط سالهای اخیر دو کشور دارد.

«آنتونی راگی یرو» کارشناس ارشد وزارت خزانه داری آمریکا هفته گذشته در جریان نشستی در این وزارتخانه تحت عنوان ' بنیاد دفاع از دموکراسی' گفت: نماینده آمریکا به جنوب شرق آسیا سفر کرد تا به کشورهای منطقه یادآور شود که آمریکا درمنطقه حضور دارد و ناظر(اقدامات کشورها) است. 

البته مسئولان میانمار و سنگاپور تاکنون در مورد علت اصلی سفر نماینده ویژه دولت آمریکا به این کشور اظهار نظری نکرده اند.

به گزارش سی.ان.ان، آمریکا پس از آزمایش موشک بالستیک بین قاره ای کره شمالی، قطع درآمدهای فراتحریمی کره شمالی را یکی از هدف های مهم خود علیه این کشور اعلام کرد.

«رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه آمریکا نیز اخیرا در بیانیه ای اعلام کرد واشنگتن تلاش های خود را برای همراه کردن کشورها با مقررات بین المللی در روابط با کره شمالی دو برابر کرده است.

این بیانیه پس از آن منتشر شد که وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد که بانک های آمریکا روابط مالی خود با بانک «دندونگ» چین و شعبات آن در کشورهای مختلف را قطع می کند .

دولت آمریکا ادعا می کند که این بانک چینی به عنوان یک خط اصلی حمایت از فعالیت مالی غیرقانونی کره شمالی عمل می کند.

این درحالی است که وزیر امور خارجه چین ضمن رد این موضوع، این حرکت را نیز محکوم کرده است.

سخنگوی وزارت امورخارجه چین در واکنش به این موضع گیری واشنگتن، آن را اقدام علیه کشورهای دیگر و اعمال فشار طولانی مدت علیه نهادها یا افراد چینی براساس قوانین داخلی آمریکا' دانست.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج