در حالی که مخالفان قصد دارند همه پرسی نمادین را درباره طرح دولت ونزوئلا برای بازنگری قانون اساسی برگزار کنند، دبیرکل سازمان ملل خواستار گفت و گوی ملی در این کشور شده است.

به گزارش  خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری فرانسه، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل روز جمعه در سخنانی خواستار آغاز گفت و گوی ملی فوری در ونزوئلا شده است. این در شرایطی است که مخالفان قصد دارند طی روزهای آینده یک همه پرسی نمادین را درباره بازنگری قانون اساسی توسط دولت ونزوئلا برگزار کنند.

گوترش با انتشار بیانیه‌ای تاکید کرد: نگرانی ما درباره اوضاع ونزوئلا اکنون بیشتر از هر زمان دیگری است. یک گفت و گوی ملی فوری در ونزوئلا بین دولت و مخالفان لازم و ضروری است.

وی افزود: این گفت و گو باید بر پایان خشونت ها تمرکز داشته باشد و توافقنامه ای را تضمین کند که مرتبط با پیشبرد و اجرای قانون اساسی باشد.

درخواست دبیرکل سازمان ملل در شرایطی است که مخالفان قصد دارند یکشنبه همه پرسی نمادینی را با هدف به چالش کشیدن طرح نیکولاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا برای بازنگری قانون اساسی برگزار کنند.

مادورو نیز قصد دارد 30 جولای انتخاباتی را برای تشکیل مجلس موسسان جدید برگزار کند. از آغاز درگیری های خونین در ونزوئلا از اوایل آوریل بیش از 90 نفر کشته شده اند.

گوترش افزود: راه برون رفت از این بحران، از طریق یک توافقنامه، انتخابات و احترام به حقوق اساسی و قدرت های قانونی است. این راهکار باید تنها توسط ونزوئلا پیدا شود و جامعه بین‌المللی هم باید از دستاوردهای مسالمت آمیز بر اساس گفتگوی سیاسی حمایت کند.

تازه ترین نظرسنجی انجام شده نشان می‌دهد که بیش از 67 درصد مردم ونزوئلا با تشکیل مجلس موسسان جدید و بازنگری در قانون اساسی مخالف هستند.

صدها هزار نفر از مردم ونزوئلا طی هفته های اخیر به خیابان ها ریخته اند تا نسبت به کمبود شدید مواد غذایی، دارو و افزایش فزاینده تورم، اعتراض کنند.

این بدترین و خشونت بارترین اعتراضات علیه دولت مادورو از سال 2013 میلادی تاکنون به شمار می رود.

مخالفان دولت ونزوئلا بر این باورند که پیشنهاد مادورو برای تشکیل مجلس موسسان تلاش دیگری است تا مجمع ملی فعلی را که در اختیار مخالفان است، به حاشیه رانده و رئیس جمهور فعلی را در قدرت نگه دارد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج