سفیر سابق بریتانیا در عربستان سعودی بر این باور است که ریاض همواره به مساجد سراسر اروپا که تروریسم را ترویج می‌کنند، کمک مالی کرده است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از گاردین، "سر ویلیام پاتی" سفیر سابق بریتانیا در ریاض در سخنانی تاکید کرد: عربستان سعودی به مساجد سراسر اروپا که از طریق ایدئولوژی های افراطی در حال ترویج و تشویق تروریسم بوده اند، کمک مالی می کرده است.

وی در ادامه تصریح کرد: عربستان سعودی که بزرگترین متحد تجاری و امنیتی بریتانیا در خاورمیانه به شمار می رود، هنوز نهادهای مذهبی را تامین مالی می کند که در حال رادیکالیزه کردن افراد هستند و سرزمین ها را برای رشد و ترویج تروریسم آماده می کنند.

سفیر سابق بریتانیا در عربستان گفت: این مساله آزاردهنده است و باید کاری درباره آن انجام داد. سعودی ها به درستی تاثیر تامین مالی خود از این سازمان های مذهبی را درک نمی کنند و نمی دانند که تامین مالی این سازمان ها در نهایت منجر به ترویج نوع خاصی از اسلام می شود، نه فقط در اروپا و بریتانیا. آنها فقط در حال تامین مالی تروریسم نیستند. آنها چیز دیگری را تامین مالی می کنند، چیزی که شاید در نهایت منجر به رادیکالیزه شدن افراد شده و خوراک اصلی تروریسم را تامین کند.

پاتی طی سال های 2006 تا 2010 میلادی سفیر بریتانیا در ریاض بوده است. وی همچنین رئیس میز خاورمیانه در وزارت خارجه بریتانیا بوده است.

وی خواستار آغاز مذاکره و گفتگو با عربستان سعودی درباره این مساله شد و گفت: حتی اگر عربستان سعودی به طور مستقیم به تروریست ها کمک مالی نکند، برخی افراد در این کشور هستند که مخالف دولت بوده و تامین مالی تروریسم را بر عهده دارند.

اظهارات سفیر سابق بریتانیا در عربستان سعودی در حالی است که دولت بریتانیا روز چهارشنبه اعلام کرد که گزارش کامل مربوط به منابع مالی اصلی افراط گرایی اسلامی در این کشور را منتشر نخواهد کرد، این اقدام موجب شده است تا مخالفان این اتهامات را مطرح کنند که دولت لندن قصد حفاظت از عربستان سعودی متحدش را دارد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج