وزیر خارجه قطر که به ترکیه سفر کرده است، امروز (جمعه) در سخنانی عنوان داشت: کشورهای تحریم کننده قطر هیچ شواهدی مبنی بر حمایت دوحه از تروریسم ارائه ندادند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روسیا الیوم، محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر خارجه قطر در کنفرانس خبری با مولود چاووش اوغلو، همتای ترکیه‌ای خود خاطرنشان کرد: ۴۰ روز گذشته است اما کشورهای تحریم کننده هیچ شواهدی مبنی بر حمایت قطر از تروریسم ارائه نکرده‌اند.

رئیس دستگاه دیپلماسی قطر عنوان داشت: بحران بر مبنای اتهام‌های ساختگی رسانه‌ای شکل گرفت.

وی تصریح کرد: قطر از آغاز بحران بر آگاهی افکار عمومی عربی و بین المللی حساب باز کرد و افکار عمومی با هر اقدامی که صورت گرفت، به عنوان یک چالش برخورد کرد.

محمد بن عبدالرحمان آل ثانی با بیان اینکه سفرش به ترکیه جهت رایزنی مداوم میان دو کشور صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: در سایه شرایطی که قطر از آن می‌گذرد و اقدامات غیرقانونی ظالمانه علیه ما، هر کس که بحران را دنبال کرده باشد، درمی‌یابد آنچه که ارائه شده صرفاً اخباری ساختگی است و بحران بر پایه اتهام‌های ساختگی رسانه‌ای و نه بر حقیقت‌ها شکل گرفته است.

این مقام قطری از تمامی مواضع کشورهای برادر و دوست که در کنار قطر در این بحران ایستاده‌اند، قدردانی کرد و گفت که قطر بر این موضع خود تاکید دارد که باید هر بحرانی از طریق گفتگو و احترام متقابل و بر اساس قانون بین المللی حل شود.

وی خاطرنشان کرد: کشورهای محاصره کننده قطر، بر خود نام "کشورهای راهبر در مبارزه با تروریسم" را گذاشته‌اند، اما با اقداماتی که در قبال قطر انجام می‌دهند، در واقع تلاش‌های مبارزه با تروریسم را که ما انجام می‌دهیم، ناکام می‌گذارند.

از سوی دیگر، مولود چاووش اوغلو خاطرنشان کرد: رابطه با قطر برای ما مهم است همانطور که ما باهم برای توسعه بیشتر این روابط تلاش می‌کنیم.

وزیر خارجه ترکیه تصریح کرد: آنکارا دست به تلاش‌هایی برای حل این بحران می‌زند و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه تماس‌های متعددی با رهبران کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در چارچوب جستجوی راه حلی برای این بحران برقرار ساخته است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج