روسیه با اعلام برنامه اقدام علیه سفارت آمریکا تاکید کرد که اگر واشنگتن برای رفع توقیف املاک دیپلماتیک این کشور اقدام نکند، برنامه متقابل تنظیم شده را اجرا می کند.

به گزارش خبرگزاری موج، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه امروز (جمعه) در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی خود اعلام کرد: اگر اقدامی از سوی آمریکا برای رفع توقیف املاک دیپلماتیک روسیه انجام نگیرد، مسکو اقدامات متقابل انجام می دهد.
سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: ازجمله اقدام های مورد بررسی کاهش شمار دیپلمات ها و توقیف املاک این کشور شامل خانه ویلایی آمریکا در منطقه سربریانی بورنزدیک مسکو و انبار این سفارت در خیابان داروژنی پایتخت روسیه است.
زاخارووا خاطرنشان کرد: مسکو نمی تواند برای حل اختلافات دیپلماتیک با آمریکا تا ابد صبر کند و اگر پیشرفتی در حل مسائل حاصل نشود، طرف روسی مجبور به انجام اقدام های متقابل خواهد بود و بارها نیز در این مورد هشدار داده ایم.
دی ماه سال گذشته باراک اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا به نشانه واکنش در برابر ادعای مداخله مسکو در انتخابات ریاست جمهوری این کشور که به شکست هیلاری کلینتون نامزد مورد حمایت کاخ سفید منجر شد، در یک اقدام ناگهانی 35 دیپلمات روسی را اخراج و دو ملک دیپلماتیک روسیه را در واشنگتن و نیویورک نیز توقیف کرد.
روسیه در برابر این اقدام واکنشی نشان نداد، زیرا دولت اوباما رو به پایان بود، ولی در هفت ماه گذشته نیز دونالد ترامپ و سکانداران کاخ سفید حاضر به مذاکره جدی در این زمینه نشده اند.
پوتین 10 دی ماه در واکنش به اقدام آمریکا گفت: مسکو دیپلمات های آمریکایی را اخراج نمی کند، اما حق اقدام متقابل را برای خود محفظ می داند، ولی براساس مصالح ملی و خردمندی عمل خواهد کرد.
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز به تازگی با انتقاد از اقدام واشنگتن گفت که برای کشور بزرگی مانند ایالات متحده به عنوان حامی قوانین بین المللی، ادامه وضعیت کنونی را شرم آور می دانم و حل نشدن این مساله انزجارآور برای طرف مقابل زشت است.
یک مقام وزارت خارجه روسیه نیز اخیرا اعلام کرد که مسکو در پاسخ به اقدام دسامبر سال 2016 باراک اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا در اخراج 35دیپلمات روسی، 30 دیپلمات این کشور را از روسیه اخراج می کند.
پایگاه آنلاین روزنامه ایزوسیتا به نقل از مقام وزارت امور خارجه روسیه نوشت: مسکو به عنوان اقدام متقابل به اقدامات آمریکا در اواخر سال گذشته 30 دیپلمات آمریکایی را اخراج می کند.
این مقام همچنین گفت که در طول شش ماه گذشته طرف آمریکایی (دولت ترامپ) هیچ اقدامی برای حل و فصل اختلاف دیپلماتیک بر سر توقیف اماکن دیپلماتیک روسیه در واشنگتن و نیویورک انجام نداده و مسکو مجبور به انجام اقدامات متقابل است.
 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج