سازمان دیده‌بان حقوق بشر در واکنش به تحریم‌های اعمال شده علیه قطر، از عربستان، امارات و بحرین خواست تا حقوق بشر را رعایت کرده و رفاه شهروندان را در راس اولویت‌های خود قرار دهند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روسیاالیوم، ساره لیا واتسن، مدیر مرکز خارومیانه در سازمان دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد: کشورهای عربی حوزه خلیج فارس باید کمی پا پس بکشند و ببینند که این اقدامات چه ضرری برای شهروندان داشته است، آنها باید رفاه مردم را در اولویت خود قرار دهند.

واتسن تاکید کرد: اقدام امارات، بحرین و عربستان در منزوی کردن قطر باعث نقض‌های شدید حقوق بشر شده و همچنین حق آزادی بیان را نقض می‌کند.

وی تصریح کرد: بحران میان کشورهای عربی حوزه خلیج فارس باعث شده که صدها عربستانی، بحرینی و اماراتی در مقابل گزینه دشواری قرار بگیرند؛ آنها یا باید دستورات کشورهایشان را نادیده بگیرند یا اینکه خانواده‌ها و شغلشان را ترک کنند.

واتسن عنوان داشت: این امر نقض خطیری به دلیل نزاع‌های سیاسی شمار می‌آید و تخلفی آشکار در منشور حقوق بشر عربی نیز است که عربستان و بحرین و امارات آن را تصویب کرده و در ماه ۲۶ آن اخراج خودکامانه خارجی‌ها و هرگونه اخراج دسته جمعی منع شده است.

طبق آماری که دیده‌بان حقوق بشر قطر ارائه داده است، در قطر ۱۱ هزار و ۲۳۷ شهروند از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس ساکن هستند و همچنین ۱۹۲۷ قطری نیز در دیگر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس سکونت دارند.

این گزارش دیده‌بان حقوق بشر پس از سفر برخی از این افراد به مقر کمیته حقوق بشر قطر مطرح شده است که سفرشان چهار روز به طول انجامید و مسئولان دیده‌بان حقوق بشر با کسانی که از این محاصره ضرر دیده‌اند، مستقیماً دیدار کردند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج