قرار است امروز (جمعه) رئیس جمهوری آمریکا به مشاهده رژه سربازان فرانسوی و آمریکایی در کنار یکدیگر در یک مراسم دوگانه برای بزرگداشت ۱۰۰ سالگی ورود آمریکا در جنگ اول جهانی و روز ملی فرانسه بپردازد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که به فرانسه رفته است، روز پنجشنبه با امانوئل ماکرون، همتای فرانسوی خود به گفت‌وگو پرداخت و بانوان نخست دو کشور در پاریس به سیاحت پرداخته و بعدا شام را در رستورانی در برج ایفل صرف کردند.

ماکرون پس از مراسم به شهر نیس می‌رود تا در مراسم یادبود قربانیان حمله تروریستی سال گذشته میلادی شرکت کند؛ سال گذشته یک مرد تونسی با یک کامیون به سمت جمعیتی در این شهر رانده و باعث کشته شدن ۸۶ تن شد.

رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه و در جریان ورودش به فرانسه از "بریجیت ماکرون"، بانوی اول این کشور ستایش کرد و گفت که خیلی خوب به نظر می‌رسد.

ترامپ ۷۱ ساله که به خاطر اظهاراتش درباره بانوان و زنان به شدت مورد انتقاد است، به همراه همسرش ملانیا ۴۷ ساله با ماکرون و همسرش در هتلی که محل دفن ناپلئون بناپارت و سایر جنگ سالاران فرانسوی است، دیدار کردند.

پس از این دیدار، ترامپ بار دیگر این جمله را که بانوی اول فرانسه خوب به نظر می‌رسد،‌ تکرار کرد و گفت "زیبا هستی"، اما پاسخ همسر ماکرون واضح نبود.

رسانه‌های اجتماعی بلافاصله به این اظهارات ترامپ واکنش نشان داده و آن را "جنسیتی" خواندند.

در همین حال ترامپ در پاریس گفت که "حکومت‌هایی یاغی مثل کره شمالی، ایران و سوریه" برای امنیت جهان خطرناک هستند.

ترامپ در نشست مطبوعاتی مشترک با همتای فرانسوی‌اش گفت: "امروز با تهدیدهایی تازه از طرف حکومت‌های یاغی مثل کره شمالی، ایران و سوریه طرف هستیم. همین طور تهدید عظیمی از جانب سازمان‌های تروریستی متوجه ما است."

دونالد ترامپ گفت با ماکرون درباره شیوه‌های تقویت همکاری علیه "دشمنان انسانیت" و از بین بردن ایدئولوژی، قلمرو و منابع مالی آنها مذاکره کرده است.

ماکرون هم گفت امیدوار است که همکاری‌های امنیتی بین آمریکا و فرانسه تقویت شود.

احتمال تغییر موضع درباره پیمان پاریس

دونالد ترامپ در نشست مطبوعاتی پنجشنبه خود گفت این احتمال وجود دارد که درباره پیمان مبارزه با تغییرات اقلیمی پاریس، که آمریکا از آن خارج شده، کاری بکند.

ماکرون هم گفت که با ترامپ درباره آینده سیاسی عراق و سوریه رایزنی کرده است. او گفت هدف اصلی در سوریه "نابودی تروریسم" است و برکناری بشار اسد دیگر جزو اولویت‌های فرانسه در سوریه نیست.

امانوئل ماکرون در عین حال با اشاره به حمله موشکی آمریکا به یک پایگاه هوایی ارتش سوریه گفت که استفاده از تسلیحات شیمیایی به عنوان خط قرمزی تعیین شده و در صورت استفاده سوریه از این تسلیحات مجددا به پایگاه‌های ارتش سوریه حمله خواهد شد.

ترامپ در ابتدای صحبت‌هایش در نشست مطبوعاتی پاریس فرانسه را "اولین و قدیمی‌ترین" متحد آمریکا خواند و گفت آمریکا و فرانسه با روحیه انقلابی و مبارزه برای آزادی تا ابد به هم پیوند خورده‌اند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج