سرویس بین الملل - معاون وزیر امور خارجه هند گفت: هند و چین می توانند به اختلافات مرزی خود با گفت و گو پایان بدهند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از پی تی آی، اس جی شانکار افزود: اختلاف های مرزی هند و چین نباید باعث ایجاد تنش در روابط دو کشور شود.
وی در سخنانی به مناسبت چهل و پنجمین سال روابط هند و کشورهای آسه آن در سنگاپور با اعلام این مطلب افزود: هند و چین باید اختلافات را با تعامل مناسب رفع کنند.
معاون وزیر امور خارجه هند د بخش دیگری بیان کرد: دو کشور دارای مرزهای مشترک طولانی هستند و تاکنون موفق به رفع اختلاف های مرزی نشده اند.
وی با اشاره به اختلاف مرزی بین دوکشور در سیکیم افزود:این نخستین باری نیست که دو کشور در خصوص نقاط مرزی دچار مشکل می شوند.

چین و هند بارها از بروز تنش مرزی جلوگیری کرده اند
'جیشانکار' گفت که هند و چین تاکنون بارها توانسته اند با گفت و گو از افزایش تنش مرزی جلوگیری کنند و دلیلی وجود ندارد که این بار نیز نتوانند در خصوص مشکل 'سیکیم' به توافق برسند.
وی تصریح کرد گفت وگو بین دوکشور در خصوص اختلاف های مرزی ادامه دارد.
تنش مرزی بین هند و چین از سه هفته پیش به دنبال ورود نیروهای هندی به خاک چین پس از تخریب دو سنگر مرزبانی هند و احداث جاده مرزی توسط چین در خاک بوتان آغاز شد.
رویارویی نیروهای مرزی هند و چین در سه هفته گذشته به رغم دیدار فرماندهان مرزی نه تنها کاهش نیافته بلکه هر روز ابعاد تازه ای به خود گرفته است.

صف آرایی مرزی هند و چین 
یک مقام دفاعی هند گفت که نیروهای هندی و چینی در منطقه مرزی 'دوکالا' در برابر یکدیگر صف آرایی کرده اند.
ارتش هند جمعه گذشته به دنبال افزایش تنش مرزی در مناطق شمال شرقی با چین بیش از سه هزار نیروی نظامی به منطقه 'سیکیم' اعزام کرد.
چین، بوتان و هند در مناطقی به وسعت 750 کیلومتر مربع دچار اختلاف هستند.
یکی از این مناطق 'دوکلم' یا 'دونگ لانگ' یا 'دوکالا' است که تنش کنونی در آن بوقوع پیوسته است.
چین در دو دهه گذشته بوتان را برای واگذاری منطقه 'دوکلم' به این کشور تحت فشار قرار داده است. پکن اعلام کرده است حاضر است به جای 'دوکلم' دره های 'جکورلونگ' و 'پاسملونگ' در شمال بوتان به وسعت 495 کیلومتر مربع را به این کشور واگذار کند.
هند به شدت نگران اقدامات نظامی چین در 'دوکلم'است زیرا این منطقه به کریدور بسیار حساس سیلیگوری' هند متصل است.
منطقه 'سیلیگوری' یک نوار باریک در هند است که شمال شرق را به دیگر مناطق این کشور متصل می کند.
هند به طور مداوم مواضع دفاعی خود را در این منطقه با هدف مقابله با چین گسترش داده است.
چین و هند توافقنامه همکاری نظامی مرزی با هدف جلوگیری از رویارویی نظامی در امتداد خطوط واقعی مرزی با هم امضا کرده اند.
بر اساس این توافقنامه، نیروهای دو کشور باید با خویشتنداری از رویارویی نظامی در مناطق مرزی مانند بخش هایی از ایالت آرناچال پرادش جلوگیری کنند.
روابط بین چین و هند مدتهاست که به دلیل اختلافات ارضی درازمدت و همچنین اجرای کریدور اقتصادی چین در پاکستان دچار مشکل بوده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج