وزارت امور خارجه چین در واکنش به اتهامات آمریکا مبنی بر کوتاهی پکن و فرار از مسولیت خود در قبال بحران هسته ای کره شمالی، اعلام کرد که این بحران ریشه در اختلافات آمریکا با کره شمالی دارد و چین مسوول آن نیست.

به گزارش خبرگزاری موج، این تازه ترین موضع چین در قبال مطالبی است که اخیرا دونالد ترامپ آن را به زبان آورده و علاوه بر اجلاس «گروه 20» در توئیت های خود نیز چین را به کوتاهی در قبال کره شمالی متهم کرده است.

«گنگ شوانگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین که در نشست روزانه خود با خبرنگاران سخن می گفت، در واکنش به مواضع دولت آمریکا، اعلام کرد که چین عامل گسترش تنش در منطقه و ریشه بحران برنامه هسته ای پیونگ یانگ نیست و ریشه آن در اختلافاتی است که میان آمریکا و کره شمالی وجود دارد.

او با بیان اینکه باید برای همیشه فرضیه مسئول بودن چین برای اعمال فشار بر کره شمالی به منظور متوقف کردن برنامه‌های تحریک‌آمیز این کشور خاتمه داد شود، تصریح کرد که کلید حل این مشکل در دستان پکن نیست. 

سخنگوی دولت چین با یادآوری دعوت چین از طرف های درگیر برای گفت وگو و دوری از رفتار و اظهاراتی که منجر به افزایش تنش می شود، گفت: در حالی که ما تلاش می کنیم آتش این بحران را خاموش کنیم، برخی کشورها سعی دارند تا به بحران ها و اختلافات دامن بزنند.

وی بر اساس گزارش روز چهارشنبه تارنمای گلوبال تایمز گفت که پکن اقدامات زیادی در کاهش تنش ها در شبه جزیره کره انجام داده و به همین خاطر از همه افراد و کشورها می خواهد در راستای برقراری ثبات و کاهش تنش ها در منطقه گام بردارند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج