سرویس بین الملل- ناوگان جنگی سه کشور آمریکا، هند و ژاپن بزرگترین تمرین نظامی خود را برای مقابله با نقش روزافزون چین در منطقه آسیا-پاسیفیک آغاز کردند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از رویترز، نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد که از روز گذشته (دوشنبه) یک ناو هواپیمابر آمریکایی به منظور تقویت توان سه کشور آمریکا، ژاپن و هند برای مقابله با تهدیدات دریاپایه در منطقه آسیا-پاسیفک، تمرینات نظامی خود را با ناوهای هندی و ژاپنی آغاز کرده است.

این تمرین نظامی سالانه تحت عنوان «مالابار» در هند برگزار می‌شود. تمرینات نظامی سال جاری بزرگترین تمرین نظامی هند و آمریکا از سال 1992 تاکنون بوده است، سالی که تمرینات نظامی دو کشور آغاز شده است و ژاپن چند سال بعد به آن پیوسته است.

قرارگاه فرماندهی نظامی ایالات متحده در منطقه  پاسیفیک در بیانیه خود اعلام کرده است: «مالابار-2017 آخرین سری از تمرینات مداومی است که گستره و پیچیدگی آن طی سال‌ها به منظور رسیدگی به طیف متنوعی از تهدیدهای مشترک برای امنیت دریایی در منطقه هند-آسیا-پاسیفیک، افزایش یافته است».

مشارکت ناو هواپیمابر یو اس اس نیمیتز

مقامات نظامی می‌گویند که در این تمرین نظامی ناو هواپیمابر یواس‌اس نیمیتز آمریکا، تنها ناو هواپیمابر هند به نام ویکرامادیتیا، و بزرگترین کشتی جنگی ژاپن به نام ایزومو به منظور حفظ توازن قدرت در منظقه آسیا-پاسیفیک در مقابل وزن روبه‌افزایش چین، مشارکت دارند.

این سه کشور نسبت به ادعاهای چین درباره تقریبا تمامی گستره دریای چین جنوبی و همچنین گسترش حضور نظامی این کشور در منطقه نگرانی دارند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج