یک مقام ژاپنی اعلام کرد که کشورش با آمریکا و کره جنوبی توافق کرده‌اند که از چین بخواهند نقش بیشتری در جلوگیری از برنامه هسته‌ای کره شمالی بر عهده بگیرد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری رویترز، نوریو مارویاما، سخنگوی وزارت خارجه ژاپن اعلام کرد: کره شمالی اکنون سطح جدیدی از تهدید را برای ژاپن ایجاد کرده است و اقدامات تحریک آمیز مشخصی علیه کشورمان و جامعه بین‌المللی انجام می‌دهد.

رهبران آمریکا، ژاپن، و کره جنوبی در دیداری  سه جانبه در آلمان بر همکاری نزدیک‌تر برای تشویق چین در راستای اتخاذ نقش بزرگتر برای جلوگیری از برنامه هسته‌ای کره شمالی توافق کردند.

سخنگوی وزارت خارجه ژاپن با شاره به دیدار سه جانبه گفت:‌ ما با آمریکا و کره جنوبی مباحث بسیار مهمی درباره این مسئله و نقش چین داشتیم.

او افزود:‌ شنیزوآبه نخست وزیر کشورمان از تصمیم آمریکا مبنی بر اعمال تحریم بر شرکت‌های چینی که دارای روابط با کره شمالی است، قدردانی کرده و دولت ژاپن شرکت های چینی را که روابط عمیقی با کره شمالی دارد از نزدیک مورد نظارت قرار داده و با مسدود کردن اموال آنها پاسخ مناسب خواهد داد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا هرگونه اقدام نظامی علیه کره شمالی مورد گفت‌وگو قرار گرفته است، گفت:‌ هنوز گفتگویی درباره این مسئله انجام نشده است.

روز سه شنبه کره‌شمالی رسما از موفقیت خود در آزمایش یک موشک قاره‌پیما خبر داد، چین و روسیه که هر دو مرز مشترک با کره‌شمالی دارند، ضمن غیرقابل‌قبول خواندن این آزمایش نظامی، از پیونگ‌یانگ خواستند فورا برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را متوقف کند.

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا با محکوم کردن آزمایش موشکی اخیر کره شمالی، آن را باعث افزایش تهدیدات علیه واشنگتن توصیف کرد. تیلرسون از کشورهای جهان خواست در برابر پیونگ‌یانگ متحد شده و اقدامی جهانی انجام دهند.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت که واشنگتن به دنبال خلع مسالمت‌آمیز تسلیحات در شبه‌جزیره کره است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج