روزنامه «الاخبار» در شماره امروز (پنجشنبه) خود نوشت که «عباس ابراهیم» مدیرکل امنیت عمومی لبنان از سوی «میشل عون» رئیس جمهوری مسئولیت ارتباط با سوریه را بر سر موضوع پناهجویان عهده دار شده است.

به گزارش خبرگزاری موج،روزنامه الاخبار با اشاره به این مطلب افزود: اختلاف احزاب و گروه ها در جلسه روز گذشته هیات دولت باعث شد میشل عون رئیس جمهوری مسئولیت این پرونده را شخصا بر عهده گرفته و با این کار به بحث و جدل ها در هیات دولت خاتمه دهد. الاخبار تاکید کرد که گفت و گو با ظرف های سوری درباره پناهجویان تقریبا قطعی شده است.
به نوشته این روزنامه، دولت لبنان همچنان به سیاست بی طرفی خود در قبال تحولات سوریه ادامه می دهد؛ با این وجود دولت در آینده موافقت خود را با راه حل هایی که نماینده رئیس جمهوری به آن دست یابد اعلام خواهد کرد.
الاخبار به نقل از منابع خود افزود: «سعد الحریری» نخست وزیر هنوز با این راه حل موافقت نکرده، اما این شیوه می تواند راه برون رفت خوبی برای وی در برابر ریاض باشد، با توجه به اینکه ریاض همچنان مخالف هرگونه ارتباط سیاسی لبنان با دمشق است.
این روزنامه با اشاره به روابط خوب عباس ابراهیم با طرف های مختلف داخلی و خارجی مرتبط با این موضوع نوشت: با توجه به فشارهای امنیتی و اجتماعی و اقتصادی بالا به لبنان، حل بحران پناهجویان به نفع همه گروه هاست. البته مناطق تحت نفوذ جریان المستقبل در «عکار»، «الاقلیم» و «عرسال» بیش از بقیه مناطق زیر بار این فشارها قرار دارند برای همین نیز حل این مساله ولو به صورت جزئی می تواند بیش از همه به نفع حزب المستقبل تمام شود.
حدود یک و نیم میلیون پناهجوی سوری در لبنان حضور دارند و گرچه بیشتر گروه های سیاسی این کشور درباره پیامدهای منفی امنیتی و اجتماعی و اقتصادی این تعداد پناهجو اتفاق نظر دارند و موافق بازگشت این افراد به کشورشان هستند اما بر سر چگونگی حل آن اختلاف نظر دارند.
در روزهای اخیر بویژه پس از عملیات ارتش لبنان علیه تروریست ها در اردوگاه های پناهجویان سوری در عرسال در شرق لبنان، موضوع پناهجویان سوری تبدیل به داغ ترین مساله سیاسی لبنان شده است.
برخی گروه ها همچون حزب الله، جنبش امل و حزب مسیحی جریان ملی آزاد و نزدیکان میشل عون رئیس جمهوری از ضرورت گفت و گو با دولت سوریه برای تسهیل روند انتقال پناهجویان به داخل این کشور سخن می گویند اما برخی گروه ها از جمله حزب «جریان المستقبل» و نزدیکان سعد الحریری نخست وزیر لبنان به شدت با این پیشنهاد مخالف هستند.
 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج