سرویس بین الملل - نتایج یک تحقیق جدید می‌گوید عربستان سعودی اصلی‌ترین منبع ترویج افراط گرایی در انگلیس است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل  از بی بی سی، نتایج تحقیقات موسسه هنری جکسون می‌گوید تحقیقات این موسسه از ارتباط آشکار و مستقیم میان اعطاکنندگان کمک های مالی خارجی با سازمان های افراطی،  سخنرانی های نفرت‌ پراکن و شبه نظامیان مروج خشونت خبر می‌ دهد.

این موسسه برخی شهروندان و بنیادهای خیریه در عربستان سعودی را متهم کرده است که نوعی وهابیت غیرلیبرال تبعیض آمیز را به خارج صادر می‌کنند.

اندیشکده‌های فعال در تحقیقات پیرامون روابط خارجی بریتانیا از دولت این کشور خواسته‌اند تحقیق و تفحصی علنی از نقش عربستان سعودی و دیگر کشورهای حاشیه خلیج‌فارس در حمایت از عقاید افراطی انجام دهد.

عربستان نتایج این تحقیق را نادرست خواند

همزمان دولت انگلیس تحت فشار قرار گرفته تا نتایج گزارشی را که پیش تر درباره گروه های افراطی این کشور تهیه شده بود منتشر کند.

گزارش مفصلی که در سال ۲۰۱۵ به دستور نخست وزیر وقت، دیوید کامرون درباره سازمان‌های افراطی بریتانیا تهیه شده بود هنوز اجازه انتشار عمومی پیدا نکرده است.

منتقدان می‌گویند محتوای چنین تحقیقاتی احتمالا برای دولت بریتانیا که روابط نزدیک اقتصادی و نظامی با کشورهای حوزه خلیج‌فارس، به ویژه عربستان دارد، دردسرساز خواهد شد.

گزارش موسسه هنری جکسون که بر تعدادی از کشورهای حوزه خلیج فارس متمرکز شده حاوی اطلاعاتی درباره کمک های مالی این کشورها به آن دسته از مساجد و موسسات آموزشی مرتبط با تبلیغ و اشاعه افراط گرایی است.

سران سعودی سرگرم اشاعه وهابی گری هستند

در راس حامیان مالی چنین مراکزی، اشخاص و نهادهایی در عربستان سعودی قرار دارند که به شدت سرگرم اشاعه ایدئولوژی وهابی هستند.

سفارت عربستان در لندن با صدور اطلاعیه‌ای گفته هر ادعایی مبنی بر ارتباط عربستان با افراط گرایی که تنها بر اساس بررسی سوابق تعداد معدودی از شهروندان بنا شده باشد بی‌اساس و فاقد شواهد معتبر است.

در این بیانیه سفارت عربستان توجه منتقدان را به این موضوع جلب کرده که این کشور خود به کرات هدف حملات القاعده و داعش قرار گرفته است. این بیانیه می‌افزاید ما نه اکنون و نه هیچوقت چنین افکار و اعمالی را که مروج خشونت است پشتیبانی نخواهیم کرد و تا نابودی کامل این شیاطین و تشکیلات آنها از پای نخواهیم نشست.

«فرانک گاردنر» گزارشگر امنیتی بی بی سی می‌گوید نتایج این تحقیق در زمان بسیار حساسی منتشر شده است؛ درست در ایامی که عربستان، امارات، بحرین و مصر انگشت اتهام را به سوی قطر گرفته‌اند و این کشور را حامی تروریسم خوانده‌اند. به گفته این کشورها، برخی بنیادهای خیریه و شهروندان قطری کمک های مالی در اختیار گروه‌های تندرو قرار می‌دهند و از دولت قطر خواسته است با آنها مقابله کند.

در همین حال، قرار است وزرای خارجه کشورهای عربی امروز چهارشنبه در قاهره، پایتخت مصر، گرد هم آیند تا در مورد بحران قطر گفتگو کنند.

«دن جرویس» از نمایندگان حزب کارگر در پارلمان بریتانیا که یکی از حامیان نتایج این گزارش جدید است گفته ارتباط میان عربستان سعودی و حمایت مالی از افراطی‌گرایی بسیار نگران‌کننده است. وی از دولت خواسته که محتوای گزارش دولت درباره حمایت خارجی از چنین انجمن هایی را منتشر کند.

ترزا می، نخست وزیر، که دو ماه پیش به عربستان سفر کرده بود در همان زمان گفته بود روابط سیاسی و اقتصادی لندن با ریاض برای کشورش بسیار ضروری و حیاتی است.

جرمی کوربن، رهبر حزب کارگر بریتانیا پیش‌تر خواستار تعلیق تحویل تسلیحات نظامی به عربستان به علت نقض حقوق بشر و عملیات نظامی این کشور در یمن شده بود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج