سرویس بین الملل - نتیجه یک گزارش 110 صفحه‌ای درباره وزارت خارجه و یک نهاد مسئول کمک‌های خارجی آمریکا نشان می‌دهد که هزاران کارمند این دو نهاد،‌درباره آینده‌شان در دولت ترامپ نگران هستند.

به گزارش خبرگزاری موج ، در حالی که پیشتر برخی قانونگذاران و رسانه‌های آمریکایی از کاهش بودجه وزارت خارجه در دولت دونالد ترامپ انتقاد کرده‌اند، نتیجه نظرسنجی از کارمندان این وزارت و همچنین اداره «نمایندگی آمریکا برای توسعه بین‌المللی» حاکی از نگرانی شغلی آنها در دولت کنونی است.

نمایندگی آمریکا برای توسعه بین‌المللی که به «اداره توسعه بین‌المللی آمریکا» هم مشهور است، بنا به ادعای امریکایی‌ها و در دهه 1960 با هدف توسعهٔ کمک طولانی و حمایت از افراد کشورهای فاجعه‌زده برای داشتن یک زندگی آزاد و داشتن کشور دارای دموکراسی ایجاد شده است.

هزاران تن از کارکنان وزارت خارجه آمریکا از آینده خود نگرانند

و ال استریت ژورنال به این نکته اشاره کرد که هزاران نفر از وزارت خارجه آمریکا و نمایندگی آمریکا برای توسعه بین‌المللی در یک نظرسنجی نشان دادند که آنها درباره آینده‌شان نگران هستند و آنها درباره فقدان حمایت دولت ترامپ و وزیر خارجه او از وزارت خارجه و نمایندگی توسعه بین‌المللی به طور ویژه نگرانی دارند.

نتایج این نظرسنجی که این روزنامه گفته یک کپی از آن را دیده، حاکی از آن است که بیش از 35 هزار نفر از کارکنان این دو نهاد دولت آمریکا، ناامیدی خود را درباره نحوه‌ عملکرد این دو سازمان اعلام کردند.

افزایش نارضایتی از نبود تکنولوژی پیشرفته 

آنها همچنین از تکنولوژی نه چندان پیشرفته در وزارت خارجه و نمایندگی آمریکا برای توسعه بین‌المللی که فرایند کاری در این دو نهاد را طولانی می‌کند، هم نارضایتی خودشان را ابراز کردند.

از جمله موارد دیگر اعتراضی آنها، پروژه‌ها و طرح‌هایی است که سفرا و اعضای کنگره آمریکا برای کارکنان و اعضای وزارت خارجه و نمایندگی آمریکا برای توسعه بین‌المللی می‌تراشند.

اعضا و کارکنان نمایندگی آمریکا برای توسعه بین‌المللی همچنین نگرانی خودشان را از اقدام احتمالی دولت ترامپ برای ادغام کردن آن در وزارت خارجه ابراز داشتند.

این نظرسنجی بخشی از گزارش 110 صفحه‌ای است که وزارت خارجه آمریکا به یک شرکت مشاوره‌ای مبلغ 1.1 میلیون دلار برای گردآوری آن پرداخت کرده است. از جمله موارد این گزارش دریافت بازخورد از 35386 کارمند و عضو وزارت خارجه و نمایندگی آمریکا برای توسعه بین‌المللی است.

مشاوران رکس تیلرسون وزیر خارجه بر حمایت او از ادغام نمایندگی آمریکا برای توسعه بین‌المللی در وزارت خارجه تاکید کردند.

«آر. سی هاموند» مشاور ارشد تیلرسون گفت: «اولین گام در این زمینه دادن زمینه به افراد برای تعیین و مشخص کردن آنچه که باید درست و مرمت شود، است. مرحله دوم آن است که به افراد زمینه برای درست کردن این مشکلات داده شود و مرحله سوم، اجرای یک طراحی توسعه و بهبودیافته(از ادغام نمایندگی آمریکا برای توسعه بین‌المللی در وزارت خارجه) است».

در گزارش شرکت مشاوره‌ای که برای وزارت خارجه گردآوری شده،‌ آمده است: «افراد(وزارت خارجه و نمایندگی آمریکا برای توسعه بین‌المللی) با خوشبینی درباره اینده حرف نمی‌زنند. فقدان یک رویکرد مشخص درباره‌اینده سبب ایجاد زمینه برای گمانه زنی و شایعه درباره اینده شده است».

کارکنان و کارمندان وزارت خارجه آمریکا در این گزارش به شرکت مشاوره ابراز کردند که آنها درباره دولت ترامپ و همچنین رهبری تیلرسون در وزارت خارجه نگرانی دارند.

یکی از پاسخ‌دهندگان گفته است که «من درباره کاهش چشمگیر بودجه وزارت خارجه به همراه تداوم خالی بودن پستهای مهم در وزارت خارجه نگرانی دارم».
شکایت ها و نارضایتی ها در وزارت خارجه آمریکا سابقه دارد

در حال حاضر به غیر از «جان سولیوان» که تاییدیه سنا برای قائم مقامی وزارت خارجه را گرفته، هیچ مقام ارشدی در وزارت خارجه تعیین نشده و مشغول به کار نیست.

از جمله دیگر موارد شکایت کارکنان وزارت خارجه آمریکا، مکانیسمهای کنونی در این وزارت و ساختارها و تکنولوژی قدیمی و به روز نشده آن است.

الیوت کوهن که مدتی در دولت جورج بوش به عنوان مشاور وزارت خارجه کار کرده، تاکید کرده که شکایتها درباره بوروکراسی و تکنولوژی به کار رفته در وزارت خارجه از مدت‌ها قبل وجود داشته است.

او گفت که «من فکر میکنم کارکنان وزارت خارجه به خاطر دولت ترامپ در حالت بسیار تلخی باشند. اگر شما به نحوه تعامل آقای تیلرسون با افراد زیر دست خود نگاه کنید و چکشی که او از دولت به دست گرفته است. او یک تیم ناکارآمد و غیر موثر دارد».

طبق گزارش وال استریت ژورنال، قرار است تیلرسون روز چهارشنبه(امروز) اعلام کند که سولیوان قائم مقام او رهبری گروهی کاری را برعهده خواهد گرفت که بررسی بیشتری روی 5 حوزه «عملیات‌های ماورای بحار(دور از آمریکا)، برنامه‌های کمکهای خارجی، فناوری، کارکنان و دولت» داشته باشد.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج