سرویس بین الملل - وزیر آشتی ملی سوریه با تاکید بر اینکه مذاکرات آستانه از مذاکرات ژنو کارآمدتر است، اتهامات وارده علیه روسیه مبنی بر تلاش این کشور برای به حاشیه کشاندن مذاکرات ژنو در نشست‌های آستانه را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، علی حیدر، وزیر آشتی ملی سوریه گفت: ساختار مذاکرات ژنو برای حل بحران سوریه از نظر کارکرد و تاثیرگذاری در زمینه آشتی‌هایی که به روند سیاسی در سوریه کمک می‌کنند با مذاکرات آستانه قابل مقایسه نیست.

حیدر در ادامه با رد اتهاماتی که علیه روسیه مطرح شده مبنی بر تلاش این کشور برای به حاشیه کشاندن مذاکرات ژنو گفت: روسیه دوستی است که از روز اول حامی مردم سوریه بوده و نمی‌توان در این مورد تردید کرد.

وزیر آشتی ملی سوریه درباره اجرای یادداشت تفاهم ایجاد مناطق کاهش تنش در سوریه که در دور چهارم نشست‌های آستانه حاصل شد و مذاکرات درباره تعیین مرزهای این مناطق در دور پنجم مذاکرات آستانه ادامه داشت، گفت: مسئولان سوریه درباره احتمال دخالت‌ طرف‌های خارجی در این مناطق و به طور مشخص دخالت کشورهای ترکیه و قطر در امور داخلی سوریه نگران هستند.

تعیین مرزهای مناطق کاهش تنش در سوریه با دشواری همراه است

این مسئول سوری با اشاره به اینکه تعیین مرزهای مناطق کاهش تنش در سوریه به دلیل تلاش‌های برخی کشورها با دشوارهایی روبرو است، گفت: هنوز در سوریه گروه‌هایی وجود دارند که از طرف‌های خارجی پول دریافت می‌کنند و قصد شرکت در هیچ آشتی با دولت سوریه را ندارند.

وی افزود: کمیته آشتی ملی که قرار است به زودی در سوریه تشکیل شود، تنها شامل شهروندان سوری خواهد بود و هرگز شامل طرف‌های خارجی از جمله نمایندگان کشورهای تعیین کننده مذاکرات آستانه نخواهد بود.

حیدر بر کارکرد همکاری‌های موجود میان وزارت دفاع دو کشور سوریه و روسیه تاکید کرد و گفت: مرکز آشتی روسیه وابسته به وزارت دفاع روسیه در پایگاه حمیمیم در حومه لاذقیه فعالیت دارد.

وی در پایان گفت: سوریه به شکل کامل زرادخانه شیمیایی خود را از بین برده و این موضوعی است که در سطح بین‌المللی تایید شده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج