خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد، وزارت دفاع آمریکا سوابق امنیتی تسلیحات هسته‌ای خود را مخفی می‌کند و کارشناسان علت این مخفی‌کاری را تلاش برای پوشاندن ناکارآمدی احتمالی مسئولان می‌دانند.

به گزارش خبرگزاری موج، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، پیشتر انتشار گزارش‌های امنیت تسلیحات هسته‌ای آمریکا به صورت علنی انجام می‌شد. به گفته مقام‌ها، علت این تغییرات جلوگیری از افشای بیش از حد اطلاعات درباره ظرفیت‌های هسته‌ای ایالات متحده آمریکاست.

سخنگوی ستاد مشترک ارتش آمریکا اعلام کرد: ما مشکلی با این پنهانکاری نداریم ... تا زمانی که تسلیحات هسته‌ای وجود دارد، آمریکا یک زرادخانه هسته‌ای امن، ایمن و اثرگذار خواهد داشت.

با این حال،‌ بسیاری از کارشناسان این را دلیل اصلی پنهان کردن وضعیت برنامه هسته‌ای آمریکا نمی‌دانند. استیون افترگود، از مختصصان عضو فدراسیون دانشمندان آمریکایی گفت: این قضیه مشکوک است و مقام‌ها طوری عمل می‌کنند که انگار چیزی را پنهان می‌کنند و این اسرار امنیت ملی نیست. فکر می‌کنم که سیاست جدید نمی‌تواند بین حفاظت از اسرار معتبر و محافظت از بی‌کفایتی تمایز قائل شود. واضح است که اسرار فناوری تسلیحات هسته‌ای باید محافظت شود اما غفلت یا سو

رفتار در مدیریت تسلیحات هسته‌ای نباید مخفی شود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس پیشتر هم در سال‌های 2013 و 2014 زمانی که این داده‌ها هنوز علنی بود، درباره قصور مقام‌ها گزارش داده بود. این گزارش‌ها، مشکلاتی از جمله قصور امنیتی، قصور در مدیریت و شکست‌های آموزشی را شامل می‌شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج