سرویس بین الملل- خبرگزاری رسمی افغانستان از احتمال زیاد دیدار سران دو کشور افغانستان و پاکستان خبر داد.

به گزارش خبرنگار حوزه بین الملل خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری افغانستان، در حالی که فصل جدیدی از تلاش ها برای برقراری روابط حسنه بین پاکستان و افغانستان توسط چین آغاز شده است ، آمریکا هم سعی دارد از طریق اعمال فشار بر پاکستان از این میدان بی نصیب نماند.

بنابر این گزارش، روابط بین افغانستان و پاکستان در دو - سه سال گذشته تیره بوده‌است و برای اعاده اعتماد میان دو کشور جوانب مختلف به شمول بریتانیا تلاش‌های کرده‌اند ولی بی‌نتیجه بوده‌است.

اما اکنون این تلاش‌ها به هدف بهبود روابط میان این دو همسایه بعد از آن جدی تر شده‌است که وزیر خارجه چین وانگ ای اخیراً از افغانستان و پاکستان دیدار نموده و با مقام‌های هر دو کشور صحبت‌هایی داشته است.

وی روز یکشنبه گذشته در ملاقاتش با سرتاج عزیز مشاور صدراعظم نواز شریف گفت: هدف اصلی دیدارش از دو کشور بهبود روابط میان کابل و اسلام آباد و کمک به پروسه صلح افغانستان است.

سرتاج عزیز مشاور روابط خارجی نخست وزیر پاکستان دیروز گفت: شاید صدراعظم شریف و رئیس جمهورغنی به روز چهارشنبه در جریان نشست سه جانبه افغانستان، پاکستان و تاجکستان در شهر دوشنبه ملاقات کنند.

دواخان مینه پال معاون سخنگوی رئیس جمهور در صحبت با رادیو آزادی ابراز امیدواری کرد که روابط میان کابل و اسلام آباد به میانجیگری چین بهتر شود.

وی گفت: بعد از آمدن وزیر خارجه چین به افغانستان یک فصل نو آغاز شده‌است. ما انتظار داریم گفتگوهای ما با پاکستان به یک نتیجه برسد و چین از این گفتگوها نظارت خواهد کرد و خواهان رسیدن به یک نتیجه است.

 رسانه‌های پاکستان گزارش داده‌اند که قرار است به هدف بهتر شدن روابط بین افغانستان و پاکستان در آینده نزدیک یک هیئت با صلاحیت آن کشور به کابل بیاید.

همچنان نواز شریف نخست وزیر پاکستان در این اواخر زاهد نصرالله را به حیث سفیر جدید دایمی کشورش در افغانستان تعیین نموده و بر اساس گزارش رسانه‌های پاکستانی، به زاهد وظیفه داده شده‌است که برای بهبود روابط بین دو کشور تلاش کند.

از سویی هیاتی از اعضای کمیسیون امور نظامی سنای امریکا که به اسلام آباد سفر کرده است، در ملاقات های جداگانه با فرمانده ارتش پاکستان و مشاور نخست وزیر این کشور در امور خارجی، در خصوص موضوع های مختلف از جمله افغانستان، داعش و تروریسم و امنیت منطقه به رایزنی پرداخت.

در ملاقاتی که این هیات امریکایی با فرمانده ارتش پاکستان در مقر فرماندهی ارتش در شهر راولپندی انجام داد، طرف پاکستانی توضیحاتی در خصوص اوضاع امنیت منطقه ای از جمله مسائل مربوط به افغانستان و نیز توضیحاتی در خصوص اقداماتی که پاکستان در زمینه کمک به امنیت و ثبات منطقه ای انجام داده است، به طرف امریکایی ارائه داد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج