سرویس بین الملل- روزنامه تلگراف انگلیس در گزارشی نوشت؛ در صورت حل و فصل نشدن مناقشه دیپلماتیک قطر، شرکت های بزرگ غربی سازنده استادیوم های جام جهانی فوتبال 2022 در دوحه احتمالا این کشور را ترک خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، این روزنامه انگلیسی به نقل از مقامات بخش صنعت نوشت: با توجه به اینکه تحریم های تجاری فعلی خطر لغو برنامه 160 میلیارد یورویی ساخت و ساز را به دنبال دارد که قطر برای تکمیل ساخت و ساز و میزبانی جام جهانی فوتبال در سال 2022 به آن نیاز دارد، چندین شرکت ساختمانی چند ملیتی در حال بررسی خروج از قطر و یا کاهش میزان ساخت و سازها هستند.
ساخت 8 استادیوم مجهز،‌ یک متروی جدید برای دوحه و 60 هزار اتاق در هتل ها از جمله این طرح هاست.
شرکت های انگلیسی و آمریکایی نقش اصلی را طرح های مربوط به ساخت استادیوم جام جهانی ایفا می کنند.
در صورت اعمال تحریم های بیشتر، این شرکت ها به ناچار در زمینه سرمایه گذاری و حضور خود در قطر بازنگری خواهند کرد.
یکی از مسئولان تامین کننده تجهیزات جام جهانی بدون ذکر نامش گفت: تحریم های جدیدی که هفته گذشته قطر با آن تهدید شد، می تواند سمت و سوی شرایط را به نفع خروج این شرکت ها از قطر تغییر دهد. یک گروه در حال کار بر روی طرح احتمالی خروج سرمایه از قطر در صورت اعمال تحریم های جدید علیه این کشور است.
در همین حال، یکی دیگر از تامین کنندگان معتقد است مناقشه قطر اختلافی است که بعید است بیش از چند ماه،‌ در نهایت یک سال، به طول انجامد.
به نوشته تلگراف، موانعی که در حال حاضر در زمینه تجارت و سفر علیه قطر ایجاد شده، پیمانکاران را برای تامین مصالح و نیروی کار به زحمت و تقلا انداخته است و باعث تعلیق و یا توقف طرح های ساخت و ساز در این کشور شده است، اما‌ طرح های جام جهانی را تاکنون تحت تاثیر مستقیم قرار نداده است.
حدود 40 درصد مصالح ساختمانی قطر در گذشته از طریق مرز خشکی این کشور با عربستان وارد می شد. طبق برآوردهای صورت گرفته، قطر فقط امسال و سال آینده به 36 هزار نیروی کار مهاجر برای کار در ساخت استادیوم ها نیاز دارد.
طبق پیش بینی 'گراهام رابینسون'، اقتصاددان، تحریم های قطر می تواند امسال به رشد دو رقمی قیمت ساختمان در این کشور بینجامد و این خود موجب وارد آمدن فشار بیشتر بر توان این کشور برای عمل به وعده هایش می شود.
عربستان، امارات عربی متحده، بحرین و مصر که رابطه خود را با قطر قطع کرده اند، اخیرا در تقاضایی 13 بندی از دوحه خواستند شبکه تلویزیونی الجزیره را تعطیل کند و روابط با ایران را کاهش دهد و پایگاه نظامی ترکیه را ببندد.
قطر که در حال بررسی این مطالبات است، گفت که این مطالبات، نامعقول است.
جام جهانی قطر قرار است در نوامبر و دسامبر 2022 برگزار شود.
 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج