سرویس بین الملل– 'باراک اوباما' رئیس جمهوری سابق آمریکا در اندونزی خواستار بردباری، اعتدال و احترام جهانیان به یکدیگر شد و هشدار داد که سیاست های فرقه گرایی می تواند منجر به هرج و مرج و خشونت شود.

به گزارش خبرگزاری موج، رئیس جمهوری سابق آمریکا که در نشست اندونزیایی های مقیم خارج در جاکارتا سخن می گفت، تصریح کرد: برخی از کشورها 'یک نوع ملی گرایی خشن' را مورد پذیرش قرار داده و 'رنجش گروه های اقلیت را افزایش داده اند'.
وی در این نشست که روز شنبه آغاز شد و همچنان ادامه دارد، با اشاره به توسعه 'جاکارتا' پایتخت اندونزی نسبت به زمانی که وی به عنوان یک کودک در آنجا زندگی کرده است، گفت: آشکار است که جهان بر سر یک چند راهی قرار دارد، در یک نقطه انفعال.
رئیس جمهور سابق آمریکا گفت که رونق به وجود آمده همراه با مشکلات جدید جهانی است. در حالی که جهان با نابرابری و تروریسم مواجه است، برخی کشورها، هم توسعه یافته و هم توسعه نیافته، موضع انزواگرایانه و خشن تری در پیش گرفته اند.
به نوشته برخی رسانه های اندونزی و روزنامه 'گاردین'، وی تاکید کرد: اگر ما بردبار و معتدل نباشیم و به دیگران احترام نگذاریم، اگر ما در مورد آنچه که به دست آورده ایم شک و تردید داشته باشیم، بسیاری از پیشرفت هایی که به آنها دست یافته ایم تداوم نخواهند یافت.
'باراک اوباما' گفت: آنچه مشاهده می کنیم این است که مردم بیشتر و بیشتری علیه دموکراسی بحث و جدل می کنند، افراد بیشتری را می بینیم که به دنبال محدود کردن آزادی مطبوعات هستند و شاهد نابردباری بیشتر و تفرقه های قومی، قبیله ای و مذهبی و خشونت های بیشتر هستیم.
'اوباما' از 6 سالگی به مدت چهار سال در اندونزی زندگی کرد.
رئیس جمهور سابق آمریکا در ادامه 'جوکو دیدودو' رئیس جمهوری اندونزی را 'یک مرد ساکت، اما استوار' معرفی کرد که به طور جدی خواستار انجام آنچه برای مردم اندونزی درست است، می باشد.
وی با این عنوان که پدرخوانده وی یک مسلمان بوده است اما در عین حال هم به هندوها و هم به بودایی ها و مسیحیان احترام می گذاشته، گفت: اگر شما در ایمان خود قوی هستید، بنابراین شما نباید در مورد ایمان فرد دیگری نگرانی داشته باشید.
وی در پایان سخنرانی خود تصریح کرد: بیایید با این امر مواجه شویم، اگر مردم احترام و بردباری نشان ندهند، در نهایت جنگ و منازعه وجود خواهد داشت. دیر یا زود جوامع از هم می پاشند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج