نماینده ویژه سازمان ملل در کلمبیا گفت، یکی از چالش‌های فوریتی در کلمبیا در پی تحویل سلاح چریک‌های فارک، پیوستن آنها به جامعه این کشور است که روندی بسیار سخت محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، ژان آرنو، نماینده ویژه سازمان ملل در کلمبیا به شورای امنیت این سازمان گفت که اعضای نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا موسوم به فارک که 10 هزار تن هستند، عدم اطمینان عمیقی درباره امنیت جانی خودشان دارند چون حالا دیگر سلاحی ندارند و وضعیت معیشیتی آنها نیز دچار دگرگونی شده است.

وی ادامه داد: آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل تاکید کرده که پیوستن مجدد این افراد به جامعه کلمبیا تلاشی دلهره‌آور است به ویژه آنکه وضعیت معیشیتی و اقتصادی این افراد، گسترش گروه‌هایی چون مخالفان فارک و سازمان‌های جنایتکار و الگوی خشونت علیه رهبران اجتماعی نگرانی به وجود آورده است. من با نظر دولت کلمبیا در ایجاد نیروهایی برای تامین امنیت جوامع و قربانیان متاثر از درگیری‌های میان فارک و دولت بوگوتا و اجرای قوانین موافقم.

نماینده ویژه سازمان ملل در کلمبیا همچنین گفت: 81 انبار سلاح مورد بازدید قرار گرفت و حجم بسیار زیادی سلاح نیز منهدم شده است. 380 قبضه سلاح دیگر با همکاری دولت و چریک‌های فارک در هفته‌های آتی منهدم می‌شوند.

شورای امنیت سازمان ملل در بیانیه‌ای مطبوعاتی که روز جمعه منتشر شد، اعلام کرد که برای یک پاسخ مثبت به درخواست خوآن مانوئل سانتوس، رئیس جمهوری کلمبیا در ایجاد یک هیات جدید برای آماده سازی شرایط پیوستن مجدد اعضای سابق چریک‌های فارک به جامعه کلمبیا و تضمین امنیت بیشتر آنها در روزهای آتی تصمیم گیری می‌کند.

سفیر کلمبیا در سازمان ملل نیز گفته که تحویل سلاح از سوی فارک گام جدیدی به سوی آینده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج