دولت آلمان با درخواست رئیس جمهور ترکیه برای سخنرانی در جمع هواداران ترک خود در هامبورگ آلمان و در حاشیه نشست جی 20 مخالفت کرد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روزنامه "فرانکفورتر آلگماینه"، "رجب طیب اردوغان"، رئیس جمهور ترکیه از آلمان درخواست کرده است که در حاشیه نشست جی 20 در هامبورگ در جمع هوادارانش سخنرانی کند که البته آلمان با این درخواست آنکارا مخالفت کرده است.

زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان امروز پنجشنبه در مسکو اعلام کرد که ما به ترکیه اطلاع می دهیم که بر این عقیده ایم چنین حضور عمومی در آلمان ممکن نیست.

وی چنین ممنوعیتی را با توجه به قانون اساسی کشورش ممکن دانست.

استفان زایبرت، سخنگوی دولت آلمان نیز در گفتگو با هفته نامه اشپیگل از موافقت مرکل با اظهارات گابریل خبر داده و اعلام کرد که این موضع دولت آلمان است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه پیش از این رسما سخنرانی در جمع هواداران ترک خود در حاشیه نشست جی 20 در آلمان را درخواست کرده بود.

گابریل این درخواست اردوغان را ایده خوبی ندانسته و با آن مخالفت کرد. وی تاکید کرد که در اطراف نشست جی 20 نیروی امنیتی پلیس برای برقراری امنیت (به منظور برگزاری سخنرانی اردوغان) وجود ندارد. در ضمن چنین برنامه ای برای چشم انداز سیاسی ما مناسب نیست.

مارتین شولتز، نامزد صدر اعظمی آلمان از حزب سوسیال دموکرات نیز درخواست کرده بود که از میتینگ های اردوغان در آلمان جلوگیری به عمل آید. وی در این باره گفت: سیاستمداران خارجی که ارزش های ما در خانه را زیر پا می گذارند نباید هیچ صحنه ای را برای سخنرانی های تحریک آمیز در آلمان در اختیار داشته باشند.

وی علت این درخواست خود را جلوگیری از سرایت درگیری های داخلی ترکیه به آلمان عنوان کرد.

حزب لیبرال دموکرات و چپ آلمان نیز خواستار جلوگیری از سخنرانی های اردوغان در جمع هوادارانش در آلمان شدند.

رئیس جمهوری ترکیه از حاضران در اجلاس کشورهای جی 20 که هفتم و هشتم جولای در هامبورگ آلمان برگزار می شود، خواهد بود .

چندی پیش نیز مخالفت آلمان با برگزاری سخنرانی های تبلیغاتی مقامات دولت ترکیه با اعتراض شدید آنکارا مواجه شد.

پس از آن برگزاری همه پرسی اصلاح قانون اساسی در ترکیه در 16 آوریل 2017 در ترکیه، تنش میان آلمان و ترکیه را تشدید کرد.

اخیرا هم بعد از ممانعت ترکیه از دیدار نمایندگان پارلمان آلمان از اینجرلیک، برلین تصمیم گرفته است نیروهای خود را از این پایگاه هوایی خارج کرده و به اردن منتقل کند.

اجلاس جی 20 در هفتم و هشتم جولای ( 17 و 18 تیر) در هامبورگ آلمان برگزار می شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج