«سیمور هرش» روزنامه نگار آمریکایی با انتشار گزارشی ادعای دولت ترامپ در حمله به پایگاه هواییی الشعیرات سوریه در آوریل 2017 میلادی را بی اساس خواند.

به گزارش خبرگزاری موج  به نقل از پایگاه خبری دی ولت با انتشار گزارشی به قلم سیمور هرش روزنامه نگار آمریکایی در بازخوانی حمله آوریل سال جاری میلادی نیروهای نظامی آمریکا به پایگاه هوایی الشعیرات سوریه ، ادعای دونالد ترامپ در این زمینه را بی اساس و بی توجهی وی را به هشدارهای مقام های امنیتی این کشور که در آن در خصوص عدم عدم وجود شواهد و قرائن استفاده از سلاح شیمیایی در خان شیخون تأکید شده بود عامل سرخوردگی فرماندهان ارشد نظامی آمریکا دانست.
دونالد ترامپ در 6 آوریل 2017 دستور شلیک موشک های توماهوک (Tomahawk) به پایگاه هوایی الشعیرات سوریه را صادر کرد. این تصمیم ترامپ، واکنشی در راستای ادعای استفاده دولت سوریه از سلاح شیمیایی در منطقه خان شیخون برای سرکوب مخالفان بود. اما این درحالی است که «سیمور هرش» روزنامه نگار سرشناس آمریکایی معتقد است این ادعا بی اساس بوده و ترامپ گزارش های مهم نیروهای اطلاعاتی آمریکا و حتی هشدار آنها را که بر عدم وجود شواهد و قرائن استفاده از سلاح شیمیایی در خان شیخون تأکید می کرده، نادیده گرفته است.
سیمور هرش تأکید می‌ کند نیروهای اطلاعاتی آمریکا در گزارش های خود آورده اند که ارتش سوریه در 4 آوریل، مقرّ نیروهای جهادی (عناصر مسلح) را با یک بمب روسی مجهز به مواد انفجاری متعارف (کلاسیک) هدف قرار داده است و علاوه بر آنکه جزئیات این حمله به مقامات آمریکایی اطلاع داده شده بود، روس ها جزئیات این حمله را نیز به آگاهی نیروهای ائتلاف تحت فرماندهی آمریکا در دوحه رسانده بودند و این تصمیم ترامپ و نادیده گرفتن این گزارش ها، ناراحتی عمیق و سرخوردگی برخی مقامات نظامی و اطلاعاتی آمریکا را در پی داشت.
سیمور هرش معتقد است در ساعات اندکی پس از حمله به خان شیخون در 4 آوریل و بعد از آنکه تصاویری از کشتگان و مجروحان منتشر شد، این ادعا در فضای مجازی از سوی برخی منابع محلی مطرح شد که در این حمله از گاز سارین (sarin) که نوعی محرک عصبی است استفاده شده است. درحالی که نه تنها منابع این تصاویر و گفته ها مشخص نیست بلکه ناظران بین المللی نیز تحقیقی در این باره به عمل نیاوردند. در آن حال، فضا به گونه ای رقم خورد که فرض بر دستور عامدانه بشار اسد برای استفاده از این ماده انفجاری شیمیایی قرار گرفت. صدور بیانیه از سوی ترامپ در ساعاتی پس از این حمله، تأییدی بر همین فرض انتشار یافته در میان مردم بود.
سیمور هرش در این گزارش نوشت : پس از یک سری مصاحبه ها، متوجه شدم که شکاف کاملی بین رئیس جمهور و تعداد بسیاری از مشاوران نظامی وی و مسؤولان اطلاعاتی و نیز افسران حاضر در منطقه که درک متفاوتی از ماهیت حمله به خان شیخون داشتند وجود دارد.
هرش به نقل از یک مشاور ارشد می گوید به دنبال حمله به خان شیخون، رئیس جمهور آمریکا خواستار برگزاری نشست امنیتی در سطح بالا برای بررسی چگونگی پاسخ به این حمله شد. چهار گزینه برای این اقدام مطرح و نهایتا تصمیم به حمله موشکی به پایگاه الشعیرات یعنی همانجایی گرفته شد که هواپیماهای مهاجم سوری به خان شیخون از آنجا برخاسته بودند.
هرش به نقل از این مشاور ارشد می گوید فرماندهان نظامی که در آن نشست امنیتی شرکت داشتند اصرار کردند که پیشاپیش باید روس ها از این تصمیم آمریکا آگاه شوند تا از تشدید تنش با مسکو پیشگیری شود. ترامپ در ابتدا با این امر مخالف بود ولی نهایتا با اکراه آن را پذیرفت.
به گفته سیمور هرش در نهایت 59 موشک از نوع توماهوک (Tomahawk) از دو ناو آمریکایی مستقر در دریای مدیترانه به سمت پایگاه هوایی الشعیرات در نزدیکی حمص شلیک شد که 24 موشک عملا در اصابت به هدف ناموفق بود و تنها تعداد اندکی از موشک ها به آشیانه های هواپیماها اصابت کرد که توانست 9 هواپیمای سوری را از بین ببرد و این حجم تخریب، بسیار کمتر از آن چیزی بود که دولت ترامپ ادعا کرد. هرش به نقل از این مشاور ارشد می گوید «حتی به من گفته شد که هیچکدام از این 9 هواپیما هم قابل استفاده و عملیاتی نبودند».
هرش می گوید سؤالهای مشخصی در خصوص خان شیخون و الشعیرات در 15 ‍ژوئن برای کاخ سفید ارسال کرده که تا کنون پاسخی در این باره دریافت نکرده است.
 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج