رئیس جمهور جوان و تازه کار فرانسه در تلاش است بار دیگر فن دیپلماسی خود را به نمایش بگذارد. وی به زودی با در دست داشتن طرح جدیدی برای حل بحران سوریه میزبان رئیس جمهوری آمریکا خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری موج، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه که پیشتر در حاشیه نشست سران ناتو در بروکسل با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دیدار کرده در جشن سالروز انقلاب فرانسه در 14 ژوئیه و در جریان مانور نظامی در خیابان شانزلیزه میزبان ترامپ خواهد بود.

وی قرار است در این دیدار پیشنهاد فرانسه را مبنی بر اینکه فرمول "فدرالیسم" مناسب‌ترین راه برای حل بحران سوریه است، مطرح کند و اینکه تلاش برای آن نیازمند حمایت گروه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی به شکل برابر است.

منابع فرانسوی در گفت‌وگو با الشرق الاوسط گفتند: پاریس امیدوار است ترامپ با "تصویری" کامل از آنچه واشنگتن در سوریه به دنبال آن است و رویکرد این کشور نه به عملیات نظامی بلکه به ابعاد سیاسی و آینده سوریه حاضر شود.

بر اساس این گزارش، پاریس به دنبال "طرح پیشرو" است زیرا معتقد است آنچه در ژنو حاصل می‌شود مانند آستانه "ناکافی" است و نمی‌تواند به راه حل سیاسی جامعی که بدون آن جنگ در سوریه تمام نمی‌شود، دست یابد.

ماکرون پیشتر در مصاحبه‌ای گفته بود، کناره گیری اسد شرط فرانسه نیست و کسی جایگزین قانونی برای اسد معرفی نکرده است.

به گفته منابع، ماکرون خواسته با گام برداشتن به سمت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه بر وی تاثیر بگذارد تا بتواند همراه با روسیه و آمریکا موضع گیری کند و پیشنهادات خود را برای راه حل سوریه مطرح کند.

پاریس معتقد است، صحنه جدیدی که سوریه شاهد آن است ایجاد مناطق کاهش تنش و در نتیجه تبدیل به مناطق بدون تنش است بویژه اینکه توافق در مورد تعیین مرزها حاصل و نیروهای نظارت بین‌المللی تعیین شده‌اند.

فرانسه معتقد است آنچه امروز مهم است بررسی چگونگی عملکرد این مناطق و ارتباط آنها باهم است. اما سوال مهم چگونگی انتقال از این مساله به پروژه آشتی ملی است که از کشور سوریه محفاظت کند. پاسخ پاریس این است که چنین پیشرفتی نیازمند "پویایی سیاسی جدید" و وضعیت بین‌المللی است که عملا دسترسی به این سطح را ممکن می‌کند.

پاریس معتقد است که فرمول فدرالی شدن مناسبت‌ترین گزینه برای سوریه است و اینکه تلاش برای آن نیازمند حمایت گروه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی به شکل برابر است.

فایده این طرح این است که از یک سو گزینه تقسیم را حذف می‌کند. گزینه‌ای که در صورت جدایی اقلیم کردستان عراق بعد از همه پرسی 25 سپتامبر قوت می‌گیرد.

از سوی دیگر فرمولی را برای "همزیستی" تمام مناطق سوریه فراهم و مشکل سرنوشت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه را حل می‌کند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج